Policjanci z Tomaszowa odnaleźli obrazy warte milion dolarów

772

W niedzielę późnym wieczorem nieznana osoba powiadomiła telefonicznie oficera dyżurnego o paczce pozostawionej dla policji na jednym z parkingów. We wskazanym miejscu funkcjonariusze znaleźli cztery pakunki. Znajdowały się w nich 82 obrazy bez ram różnych autorów
Jak ustalili policjanci, najprawdopodobniej część odnalezionych obrazów pochodzi z rozboju, do którego doszło w lipcu 2002 roku w Warszawie. Wówczas złodzieje, po obezwładnieniu kobiety, ukradli z jej mieszkania 65 XIX-wiecznych obrazów polskich malarzy.
Wśród odzyskanych płócien są m.in. Słoneczniki autorstwa Henryka Szczyglińskiego, a także obrazy Włodzimierza Tetmajera, Antoniego Kozakiewicza, Czesława Tańskiego, Władysława Szernera i Stanisława Czajkowskiego. Rzeczoznawca wstępnie oszacował odnalezione dzieła na milion dolarów.
Obecnie policjanci ustalają wszystkich właścicieli odzyskanych obrazów. Funkcjonariusze podejrzewają, że podrzucenie dzieł sztuki przez złodziei lub paserów mogło być spowodowane ostatnimi działaniami policyjnymi w Tomaszowie Maz., w trakcie których rozbita została grupa napadająca i okradająca starsze osoby.