Akademia Politury Edwarda Wójciaka

765

Autor książki „Akademia Politury„ Pan Edward Wójciak mieszka w Kanadzie i od lat kilku zamieszcza w torontońskim piśmie codziennym „Gazeta” materiały dziennikarskie oraz literackie. Na łamach tej gazety ukazała się jego powieść w odcinkach. Udało się. Zdobył szerokie grono czytelników, a jak twierdził redaktor naczelny, nakład podskoczył dzięki temu znacznie. Zachęcające listy od czytelników sprowokowały autora do podjęcia ryzyka wydania książki własnym nakładem. W końcu grudnia w polskich sklepach na terenie Toronto, Montrealu, London, Ottawy, Oshawy (Kanada) oraz Chicago i Buffalo (USA) pokazała się „Akademia Politury”. Książka cieszy się niesłabnącą popularnością, czego dowodem jest wysoka jak na tutejsze warunki sprzedaż.

O czym jest książka? Już pierwsi czytelnicy stwierdzali: ‘Jest to powieść o nas samych, chociaż realizm polskich losów przeplata się w niej z fikcją wątków kryminalnych oraz osobistych przeżyć głównych postaci’.

‘Wielkie ucieczki z komunistycznej Polski końca lat osiemdziesiątych początkiem pościgu rodaków za złudzeniami. Niektórym żądza pieniądza przesłania świat’ – tak autor rozpoczynał cotygodniowe streszczenia odcinków powieści, która powstawała niemal na oczach czytelników, wzbudzając ogromne zainteresowanie. Jakkolwiek akcja rozgrywa się współcześnie w Kanadzie, retrospektywy dotyczą w dużej mierze Polski, jak również przygód bohaterów w krajach tranzytowych w obozach dla azylantów rozrzuconych po całej Europie.

Należy wspomnieć także, że Pan Edward Wójciak napisał jeszcze inną książkę „Zupa z Króla-Ballada o kochaniu”. Jej akcja, co powinno zainteresować przyszłych czytelników z Tomaszowa Mazowieckiego, toczy się właśnie w tym mieście i jego okolicach; w Polsce od lat pięćdziesiątych do stanu wojennego. „Zupa” również z sukcesem drukowana była w odcinkach w „Gazecie”, a obecnie przygotowywana jest do druku. Już jesienią powinna pokazać się w Tomaszowie.

Akademia Politury dostępna jest w księgarni Pani Barbary Goździk na Placu Kościuszki, w Zakładzie Fryzjerskim u Włodka Wójciaka, a także w większości księgarni na terenie Lodzi.