4.749,91 zł na cmentarne zabytki

347

Siedemdziesiąt dwie osoby (nauczyciele, przedsiębiorcy, radni, kombatanci, dziennikarze…) odpowiedziały na apel Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Zasłużonych Tomaszowian i w miniony wtorek kwestowały w pobliżu wszystkich sześciu cmentarnych bram.


Po komisyjnym podliczeniu pieniędzy okazało się, że do puszek trafiło 4.749 złotych i 91 groszy. Pieniądze te, jak zwykle, w całości zostaną przeznaczone na odnowienie najcenniejszych zabytków tomaszowskich cmentarzy.
Jak mówi Jan Rybak, prezes Komitetu: suma zebranych w tym roku środków znacznie przekroczyła wynik ubiegłorocznej kwesty, kiedy to do puszek trafiło nieco ponad 3,5 tysiąca złotych. Pieniądze pozwolą na podjęcie kolejnych prac renowacyjnych, na zachowanie dla potomnych śladów po zasłużonych dla miasta jego obywateli.


Na zdjęciu: Grafika Teresy Dury przedstawiająca grób Eugeniusza Mansfelda Berezowskiego (1893-1920), tomasowskiego nauczyciela, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, adiutanta dowódcy 128 Ochotniczego Pułku Piechoty Strzelców Kaniowskich. Pomnik odnowiony w 1999 roku ze środków SKOnGZT przez uczniów klasy konserwatorskiej ówczesnej ZSZ nr 4 w Tomaszowie Maz.