Turystyka – wspólna sprawa

3641
Przedstawiciele Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim są członkami Tomaszowskiej Grupy Partnerskiej. Dzięki dużemu zaangażowaniu Urzędu w projekt „Turystyka – wspólna sprawa”, rozwija się produkt turystyczny, zapewniający turystom kompleksową ofertę wypoczynku w rejonie Tomaszowa Mazowieckiego już w trakcie tegorocznego sezonu. Angażując się w działania tomaszowskiej grupy partnerskiej Urząd Miejski w Tomaszowie Mazowieckim wspiera lokalnych przedsiębiorców z sektora turystycznego, udostępnia swoje obiekty na potrzeby szkoleń w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”, a także czynnie uczestniczy w pracach nad przygotowaniem produktu turystycznego.Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim organizują dodatkowe warsztaty, podczas których spotykają się członkowie grupy i wspólnie omawiają problemy związane z rozwojem turystyki w regionie. Samorząd zapewnia również promocję grupy podczas imprez i targów. Ponadto, służy pomocą w uzyskaniu informacji na temat możliwości finansowania produktu turystycznego ze środków samorządowych.
 
Produkt turystyczny realizowany przez grupę tomaszowską skupiony jest wokół rzeki Pilicy, która idealnie nadaje się do organizacji spływów kajakowych. Ważnymi elementami produktu są liczne atrakcje turystyczne położone w niedużej odległości od rzeki: Skansen Rzeki Pilicy, rezerwat żubrów w Smardzewicach, Niebieskie Źródła (wywierzyska), romański kościółek św. Idziego w Inowłodzu (XII wiek), poniemieckie bunkry w Konewce (trasa turystyczna została nagrodzona w 2006 roku przez Polską Organizację Turystyczną na najlepszy produkt turystyczny roku). Ważnym elementem produktu jest również Spała, która dzięki specjalnemu mikroklimatowi od wieków jest doskonałym miejscem wypoczynku (ulubione miejsce rosyjskich carów, czy Prezydenta Mościckiego), obecnie znajduje się tam siedziba Centralnego Ośrodka Sportu, w którym przygotowują się najlepsi polscy sportowcy.
 
Aby produkt turystyczny był utworzony na jak najwyższym poziomie i spełniał wymagania nawet najbardziej wymagających turystów, zarówno przedsiębiorcy, jak i przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego biorą udział w cyklu szkoleń w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
 
* * *Partnerem projektu w województwie łódzkim jest: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego. * * *Ogólnopolskimi partnerami projektu są: Polska Organizacja Turystyczna, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa, Rada Krajowa Izb Turystyki.