Spała

933

 

Nazwa pochodzi od nazwiska Marcina Spały. Jest to młynarz, który w XVI/XVII wieku osiedlił się tu jako pierwszy. Wzmianki o miejscowości pochodzą z początków XVI wieku.

Spała była prawie miejscem prezydenckim Ignacego Mościckiego i Stanisława Wojciechowskiego. W 1884 roku wzniesiono tu drewniany pałacyk myśliwski. Rezydencja składała się z zabudowań gospodarczych, wieży wodnej, elektrowni i koszar. Jednak w czasie II wojny światowej został splądrowany i spalony. Do dzisiaj zachował się natomiast usytuowany w jego sąsiedztwie posąg żubra. Został on sprowadzony do Spały około 1929 roku z Białowieży.

W Spale znajduje się modrzewiowy kościółek p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Powstał w 1923 roku z polecenia Stanisława Wojciechowskiego. Wybudowany jest w stylu podhalańskim z drewna sosnowego. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu zakopiańskim, ozdobione witrażami zaprojektowanymi przez Jana Winiarza.

Dom pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta stanowi hołd leśnikom i drzewiarzom oraz członkom ich rodzin, poległym w czasie II wojny światowej. Wybudowany został w 1983 roku. Dom składa się z kilku izb, udostępnionych zwiedzającym. W Izbie Hołdu znajdują się symboliczne urny z ziemią z pól bitewnych II wojny światowej a także z osad leśnych, gdzie mordowani byli dawni leśnicy. W Izbie Pamięci mieszczą się fotografie i dokument, stanowiące dowody tragicznych wydarzeń na Wchodzie.

Spała jest miejscem ścieżek edukacyjno-dydaktycznych, dzięki którym można poznać florę i faunę tutejszego krajobrazu. W rezerwacie Spała warto zobaczyć kamienny obelisk poświęcony Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu. Obok znajduje się kamień z napisem „Lord 1935”, będący nagrobkiem psa myśliwskiego, należącego do prezydenta.

W Spale organizowane są dożynki powiatowe (wcześniej były to dożynki prezydenckie), na których prezentowane są rękodzieła ludowe, a imprezę uświetniają występy zespołów ludowych. Miejscowość znana jest również kolekcjonerom wiekowych przedmiotów, gdyż organizowany jest tu również Jarmark Spalski.


Noclegi w Spale: http://spanie.pl/45215-noclegi-Spala.html 

Więcej informacji na: www.spala.pl