Pale zioło jest wesoło

747
Przeciętny wiek inicjacji narkotykowej w Polsce wynosi 9 rok życia. 12 lat to średnia wieku uzależnienia dziecka od narkotyków. To przerażające liczby, ale prawdziwe. Dzieciom i młodzieży z tomaszowskich szkół nie obce są marihuana, amfetamina, skun czy LSD. Stowarzyszenia Arka Noego musi interweniować w rodzinach czy szkołach.

Chcesz być trendy, chcesz być na topie, chcesz mieć „cool” kolegów weź draga. To częsta przyczyna zażywania narkotyków. Dzieci nie zdając sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie upojenie narkotykowe, sięgają po te „środki śmierci”. Standardowa droga uzależnienia wygląda następująco: początkowo zaczynamy palić papierosy, z czego może wyniknąć psychoza papierosowa, objawiająca się wysokim zdenerwowaniem przy braku paczki papierosów. Następnie pojawia się alkohol. Społeczeństwo polskie dało przyzwolenie na picie piwa przez młodzież do 18 roku życia. Nikogo nie dziwi widok 14 – letniego chłopca z butelką piwa. To my dajemy na to przyzwolenie. Arka Noego znalazła w Tomaszowie Mazowieckim piwo z zawartością marihuany. A potem już prosta droga do sięgnięcia po narkotyki.

Dealerzy narkotykowi to codzienność w szkołach, parkach, na dyskotekach. Szczególnie to ostatnie miejsce to istna giełda narkotykowa. W pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego (Wola Krzysztoporska), znajduje się dyskoteka, gromadząca, co sobotę tysiące młodzieży. Arka Noego udała się z ukrytą kamerą na miejsce. To, co zostało zarejestrowane mogłoby wywołać szok i reakcję niedowierzania ze strony rodziców, których dzieci spędzają sobotni wieczór na dyskotece. Dziewięć godzin skakania w rytmach muzyki techno wymaga niezwykłej kondycji fizycznej. Amfetamina zapewnia dobrą zabawę przez cały wieczór. Tabletki gwałtu to następne środki niebezpieczne dla młodych dziewczyn. O tragedie nie trudno. Pozostawia ona głęboki ślad na psychice.

„Jedziemy po zioło” – chyba ten tekst piosenki śpiewanej przez małe dziecko, zna każdy z nas. Liść marihuany na bluzie, podkoszulku czy innym gadżecie to znane zjawisko. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że ich dziecko etykietujące się tym symbolem, wręcz nawołuje do zażywania narkotyków.

Apelujemy do rodziców, aby baczniej przyglądali się swoim dzieciom. Aby potencjalna interwencja nie okazała się już bezskuteczna. Młodzież jest kreatywna w wymyślaniu sposobów zażywania narkotyków. Fajka wodna to droższy koszt sprawiania sobie przyjemności. Arka Noego znalazła przedmioty służące do zażywania narkotyków. Zwykła butelka po napoju, blaszana puszka z rurką czy buteleczka po aromacie do ciasta to wynalazki młodzieży służące do wchodzenia w stan sztucznej euforii.

Stowarzyszenia Arka Noego w sposób demonstracyjny, dotkliwy i skuteczny walczy z problemem narkomani w Tomaszowie Mazowieckim. Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko sięga po narkotyki, zgłoś się do stowarzyszenia, które ma swoją siedzibę przy ulicy Hallera.