Radość życia poprzez sport

627
Już po raz dziewiąty o tytuł mistrza Polski w kręglarstwie rywalizowały osoby niepełnosprawne, których łączy nie tylko inwalidztwo wzroku, ale również chęć uprawiania sportu i czerpanie z tego witalnej energii.

Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących CROSS z siedzibą w Warszawie. Zawody odbywały się w dniach 10–13 kwiecień na kręgielni w Tomaszowie Mazowieckim. W eliminacjach, które miały miejsce w Tucholi i Tomaszowie Mazowieckim łącznie wzięło udział 190 osób. Do finału dostało się 60 osób – kobiet i mężczyzn.

Zawody prowadzone były w trzech kategoriach: B1 – niewidomi, B2 – niedowidzący, B3 – słabowidzący. Podział dotyczył również płci – kobiety i mężczyźni oceniani byli w odrębnych kategoriach. Pierwsze dwie kategorie wymagały obecności opiekuna. Dla równowagi widzenia i wyrównania szans nalepiano plastry na oczy.

Do Mistrzostw Europy w kręglach Osób Niewidomych i Słabowidzących, które odbędą się w Budapeszcie, zakwalifikowały się następujące osoby:

Kategoria B1 – Stępniewska Mieczysława (Omega Łódź), Siwek Edyta (Jutrzenka Cz-wa), Zięba Jan (Jutrzenka Cz-wa), Koziej Zdzisław (Hetman Lublin), Białowąs Rafał (Victoria Białystok).

Kategoria B2 – Szuszkiewicz Jadwiga (OKSWiM Olsztyn), Barwińska Anna (Omega Łódź), Kontrymowicz Mieczysław (OKSWiM Olsztyn), Wakuliński Władysław (Bryza Szczecin), Fortkowski Stanisław (Pogórze Tarnów),.

Kategoria B3 – Wierzejska Agnieszka (Hetman Lublin), Curyło Irena (Pogórze Tarnów),
Kanikuła Grzegorz (Ikar Lublin), Jarząb Daniel (Tęcza Poznań), Strzelecki Zbigniew (Cross W-wa).

„Chcemy tych ludzi – osoby niewidome (przyp. red.) – wyciągnąć z domu, aby nie przychodzili do nas bezczynnie, aby byli aktywni społecznie i czuli się komuś potrzebni” – cele zorganizowania imprez sportowych dla osób niewidomych wyjaśniał Włodzimierz Sajdych, koordynator z ramienia W-wy Stowarzyszenia CROSS oraz inicjator i prezes Klubu Sportowego Niewidomych „Omega” Łódź.