Święto książki

756
23 kwietnia w całym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Akcja ma na celu promowanie mody na czytanie: „Przesłaniem kampanii jest założenie, że czytanie jest przyjemnością i pożytecznym spędzeniem czasu: książki zachwycają i pobudzają wyobraźnie”.

Wyniki badań dotyczących czytelnictwa w Polsce nie są zadowalające. W 2006 roku (wg Biblioteki Narodowej) o 8 procent spadło czytelnictwo w Polsce. Obecnie, co drugi Polak czyta co najmniej jedną książkę w roku, a co trzecia osoba kupuje książkę.

Podczas tygodniowej kampanii (19 – 26 kwiecień) w całym kraju odbywają się akcje popularyzujące książkę. W Tomaszowie Mazowieckim księgarnia Barbary Goździk (Plac Kościuszki 22) aktywnie uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Książki. Wraz z zakupioną książką Tomaszowianin otrzyma powieść polonijnego pisarza Edwarda Wójciaka – „Siwy Dym”.

Początkowo święto Dnia Książki zostało zaplanowane w dzień urodzin autora „Don Kichota” (7 październik). Jednak później zmieniono plany i postanowiono 23 kwietnia nazwać Dniem Książki. Jest to data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira oraz śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Wszyscy oni zmarli 23 kwietnia 1616 roku. Od 1930 roku w Hiszpanii oficjalnie zapoczątkowano Dzień Książki. 34 lata później obchodzono je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.