Pan od poezji w tomaszowskim muzeum

578
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta. W ten sposób oddano hołd artyście, który głęboko wpisał się w polską i europejską kulturę. Z tej okazji w całej Polsce organizowane są spotkania poświęcone twórczości poety. Również w muzeum w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowano wystawę „W świecie Pana Cogito. 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta”.

Inicjatorką wystawy jest Dorota Bill – Skorupa. Ekspozycja podzielona jest na części. Obejmuje ona kopie zdjęć, cytaty pochodzące z utworów, wszystko co wiąże się ze Zbigniewem Herbertem. Nie mogło również zabraknąć kamienia – bohatera wiersza poety i zarazem „stworzenia doskonałego”.

Otwarcie wystawy uświetniła Joanna Siedlecka, znawczyni Herberta. Autorka książki „Pan od poezji” opowiadała tomaszowskiej młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego oraz z Gimnazjum nr 3 o „prawdziwym” życiu Zbigniewa Herberta. „W Herbercie interesowała mnie tajemniczość, lakoniczność oraz małomówność” – tymi słowami Joanna Siedlecka tłumaczyła swoje zainteresowanie poetą. Wykład wzbogacony był nagraniami wierszy Herberta. Utwory były czytane przez samego poetę na 3 miesiące przed jego śmiercią.

Wystawę „W świecie Pana Cogito. 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta” można oglądać do 8 czerwca 2008 roku.