Mistrzowie sportu odwiedzili Tomaszów i Spałę

704
Przez trzy dni Tomaszów Mazowiecki i Spała gościli śmietankę polskiego sportu. Blisko 70 olimpijczyków zjechało się, aby uczestniczyć w centralnych obchodach „Dni Olimpijczyka 2009”. Obchodach, o których ulokowanie na terenie powiatu tomaszowskiego zabiegali: Dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, Starosta Tomaszowski, Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, Wójt Gminy Inowłódz.

„Dzięki Spale są medale” – to słowa znane w całym kraju. Dlatego jak najbardziej zasadnym było przyjecie olimpijczyków w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. Tam też w piątek i sobotę rozpoczęto uroczystości. W piątkowe popołudnie odbyła się sesja popularno – naukowa pod tytułem „Wartości edukacyjne sportu i olimpizmu”. Swoje prace zaprezentowali: dr Kajetan Hądzelak, dr Krzysztof Zuchora, dr hab. prof. AWF Jerzy Nowocień oraz mgr Antoni Smolarek, który opowiadał o działaniach promujących ruch olimpijski w powiecie tomaszowskim w latach 1979-2009.

 

 
„Byłam w Spale w 1962 roku, ale nie była to taka Spała jak jest teraz. Wtedy był tylko stadion – wspomina Irena Szewińska Byłam świadkiem jak krok po kroku Spała nabierała blasku. A wszystko zaczęło się od momentu jak dyrektorem został Zbigniew Tomkowski. Powstały wówczas hotele, piękne obiekty sportowe i nowe hale”. Podobne wspomnienia mają i inni olimpijczycy, którzy w sobotnie przedpołudnie zostali przywitani przez tomaszowską młodzież różami.

Podczas bogatego artystycznie programu ceremonii w wykonaniu dzieci i młodzieży, nie mogło zabraknąć akcentów nawiązujących do starożytnych igrzysk olimpijskich. Po zapaleniu znicza olimpijskiego, którego dokonał Artur Wroniszewski, zwycięzca ostatniego Biegu im. Bronisława Malinowskiego, na stadionie pojawili się wrotkarze z IUKS „Dziewiątka”, a następnie członkowie Studia Tańca „Refleks” i uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, którzy wykonali taniec z barwnymi elementami w kolorach kół olimpijskich. Prezentacji form taneczno – zabawowych i gimnastycznych oraz mini siatkówki dokonali uczniowie z SP nr 12, nr 13, I LO, II LO, III LO, ZSP nr 6. 250-osobowa grupa z zespołu „Aster” wykonała taniec nowoczesny. Po pokazach wyszkolenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej uroczystości przeniesiono do Parku Pokoleń Mistrzów Sportu.

 

 
Tam dokonano wręczenia certyfikatów Honorowych Ambasadorów Spały, które w tym roku zgodnie z decyzją Lokalnej Organizacji Turystycznej otrzymali: Irena Szewińska, Grażyna Rabsztyn, Elżbieta Duńska – Krzesińska, prof. Henryk Sozański, prof. Aleksander Ronikierow, Tadeusz Wróblewski, Henryk Urbaś, Maciej Petruczenko, Marek Jóźwik, Marian Woronin, prof. dr hab. Henryk Chmielewski, Kazimierz Zimny, Andrzej Garlicki.
 

 
Następnie w Alei Lekkoatletów pamiątkowe tablice ze swoimi nazwiskami odsłonili: Wanda Panfil, Kazimierz Zimny, Artur Partyka, Marian Woronin, Irena Szewińska, Elżbieta Duńska – Krzesińska, a w imieniu Kamili Skolimowskiej-jej rodzice.
 

 
Polski Komitet Olimpijski przyznał medale tym, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do krzewienia ducha sportu i zdrowej rywalizacji. Medale z rąk prezesa PKOl Piotra Nurowskiego otrzymali: Zbigniew Tomkowski, Antoni Smolarek, K.S. Pilica, I LO, Gimnazjum nr 7, Grzegorz Wągrodzki, Aldona Bąk, SP nr 1 oraz TIT.
 

 
Niedzielne obchody Dni Olimpijczyka rozpoczęły się od Festynu Olimpijskiego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. I w tym miejscu olimpijczycy otrzymali z rąk najmłodszych tomaszowian kwiaty i drobne upominki. Po wysłuchaniu hymnu państwowego, odbyły się muzyczno-taneczne występy. Akcentem tomaszowskim było pojawienie się panny i niedźwiedzia. Następnie uroczystości przeniosły się do ronda u zbiegu ulic: Oskara Lange, Granicznej i św. Antoniego, gdzie nadano mu nazwę Tomaszowskich Olimpijczyków. Wjazd zabytkowych samochodów i motocykli oraz bieg prawie 600 osób zakończył ceremoniał „chrzcin” ronda. Dopełnieniem centralnych obchodów Dni Olimpijskich było otwarcie kompleksu boisk w Szkole Podstawowej nr 14.
 

 
Relacje poszczególnych imprez towarzyszących pojawią się w kolejnych informacjach.
 
Więcej zdjęć znajduje się w naszej fotogalerii