Na Niskiej

712
Już w piątek 15 maja o godzinie 18:00 we wsi Brzustów będzie miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie kulturalne. Artysta plastyk z Tomaszowa rodem, zakotwiczony w Berlinie Wiesiek Fiszbach, otwiera w swoim nowym domu w Brzustowie klub artystyczny, którego nazwa jest przeniesieniem żywcem nazwy ulicy, przy której się urodził i wychował, ulicy Niskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Ulicy pełnej czaru, którego specyficzny smaczek przyciąga po latach jej byłych mieszkańców, powracających jak wędrowne ptaki do swojego gniazda. Jak Wiesiek, jak ja.

NA NISKIEJ – będzie nie tylko klubem dla ludzi powiązanych z tą ulicą. Pod tym szyldem kryją się również nieformalne, bez żadnych obligacji WARSZTATY TWÓRCZE – nowe miejsce spotkań twórczych i towarzyskich dla tych wszystkich, znajomych i nieznajomych, którzy zainteresowani są jak najszerzej rozumianą kulturą i sztuką. Bez sztampy i fanfar, bez wzniosłych słów bez pokrycia. Wiesiek to takie „artystyczne zwierzę”, co swoim szczerym, szerokim uśmiechem, ukrywającym, a właściwie – odkrywającym nieskończoną dobroć i niespotykaną charyzmę, przyciąga do siebie jak magnes ludzi dobrej woli. Jest dobrze znany w kręgach zbliżonych do Stowarzyszenia Amatorów Plastyków w Tomaszowie (jest członkiem owego), a także do nieformalnego klubu wielbicieli Księgarni Basi Goździk na Placu Kościuszki oraz jej samej.

W majowy wieczór NA NISKIEJ w Brzustowie, Wiesiek Fiszbach zaprezentuje swoje najnowsze, powstałe w Berlinie obrazy, których idea kręci się wokół rozważań na temat: „Dekalog a feminizm”. Artysta nie wątpi, że luźna atmosfera przy ognisku i lampce wina będzie sprzyjała wymianie poglądów. Wśród gości zapowiedzieli się: plastycy z tomaszowskiego SAP-u i ich przyjaciele, znany łódzki artysta plastyk – Marek Nadolny oraz „chłopaki z Niskiej”: Józek Stefański z akordeonem, Włodek Votka z gitarą, i ja, Edek Wójciak – ze swoimi książkami.

Wiesław Fiszbach. Człowiek wielu talentów. Od dziecka wykazywał niezwykłe zainteresowanie malarstwem. Rysował i malował gdzie się dało i czym się dało. Kiedy podrósł, zainteresował się siatkówką. Urodzony w 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie), absolwent miejscowego I Liceum Ogólnokształcącego (1968) i olsztyńskiej AWF(1974), gdzie otrzymał tytuł magistra W-F-u. Od najmłodszych lat (szkoła podstawowa) grał w siatkówkę, która była modna w tym mieście dzięki trenerowi Edmundowi Wojewódzkiemu. Grał w znakomitym towarzystwie, razem z wielokrotnym reprezentantem Polski, mistrzem świata oraz mistrzem olimpijskim, Wiesławem Gawłowskim. Kiedy razem wprowadzili Lechię Tomaszów do I ligi, ich drogi rozeszły się: jeden Wiesiek (Gawłowski) trafił do AZS AWF Warszawa, drugi (Fiszbach) do AZS-u Olsztyn.

 
Mówi Wiesiek Fiszbach: „Moje pierwsze kontakty ze sztukami plastycznymi rozpoczęły się bardzo dawno, bo w wieku 4-5 lat pod kierunkiem pana Kazimierowskiego, który po wojnie odtworzył w Tomaszowie Mazowieckim Ognisko Kultury i Sztuki i to on odkrył we mnie talent. Jako uczeń I LO byłem znany w mieście z malowania i z siatkówki. Dopiero niedawno dowiedziałem się, że kilka koleżanek podkochiwało się wtedy we mnie, ale ja  nie zwracałem na to uwagi, pochłonięty bez reszty moimi pasjami. Na wygnaniu w Berlinie malowałem często na zlecenie, przeważnie w formie prezentów dla znajomych. W swoich pracach bardzo często łączę sport ze sztukami plastycznymi.

Kreusberg i Neukoeln. Piękne dzielnice Berlina, zamieszkałe przez cyganerię artystyczną. Otworzyliśmy tam Warsztat-Galerię i nazwaliśmy ją ”Na Kole”, z powodu wielkiej dziury w murze, o której ciekawskim powiadam, że została wykonana przez uderzenie moją własną głową w ten mur. Niemcy, myśląc, że nazwa jest francuska, wymawiają ją z akcentem na ostatnią sylabę, co daje komiczny efekt.

 
Projekt warsztatów twórczych NA NISKIEJ jest podobny do berlińskiego, jednak oparty na bazie natury. Brzustów… Chcę się tutaj zakotwiczyć do końca życia, nie rezygnując z Berlina. Będę wiecznym wędrowcem."

Edek Wójciak

PS
Miejsce i data inauguracyjnego spotkania, Warsztatów NA NISKIEJ: Brzustów 206, Kolonia II. Piątek, 15 maja od godziny 18:00 do …aż do końca.

Bliższych informacji udzielą:
Wiesiek: 506 121 693
Edek: 781 499 152