Powitanie lata nad Pilicą

711

Noc Świętojańską, czyli Wianki obchodzimy w wigilię Świętego Jana.  Jest to noc z 23 na 24 czerwca. Ze względów praktycznych Wianki i związane z nimi imprezy obchodzone są współcześnie w piątek lub sobotę, wypadającą w okolicach najdłuższego dnia roku.

Tradycja Nocy Świętojańskiej, zwanej też Sobótką, jest nam bliska. Jest to święto lata; czas radości, zabawy i spotkań przy ogniskach. Jest to noc czarów. Początki Nocy Świętojańskiej sięgają dalekiej tradycji pogańskiej obchodów bogini święta płodności – kupały. Tej nocy właściwie wszystko było dozwolone. Z biegiem lat zmienił się obraz tego święta. Dziś możemy jedynie pielęgnować pamięć o dawnych obrzędach. Dlatego zorganizowaliśmy dla wszystkich chętnych "Powitanie lata nad Pilicą".

Na naszej imprezie dbamy o tradycję, kulturę oraz zapewniamy wiele atrakcji, tak aby każdy  w programie znalazł coś dla siebie. Podczas imprezy będzie odbywać się wiele konkursów takich jak: konkurs na najładniejszy wianek, wybierzemy również najładniejszą Rusałkę. Odbędzie się blok konkurencji sportowych dla całej rodziny.

Będziemy świętować jubileusz X lecia istnienia Klubu Kwadransowych Grubasów. Obejrzymy więc pokazy, smakując tort i szampana. Poza tym wystąpi m. in. Włodek Vodka ze swoim recitalem „Naród lubi hecy”. Na koniec zostaną puszczone wianki na wodę – obrzęd ten poprowadzi kapela Sami Swoi.

Zapraszamy wszystkich chętnych do Skansenu Rzeki Pilicy 20 czerwca o godz. 15.00, przyda się wygodny strój i dobry humor. Nie zapomnijmy o wiankach, a najpiękniejszą rusałkę wybierzemy wśród osób, które wykażą się największą pomysłowością co do stroju (wiek i płeć dowolne).

 
Zapraszamy!