Tomaszów Maz. włącza się w Sieć Życia

803
Sieć życia, której sercem jest nowa Medyczna Stacja Odbiorcza, otuli sześć powiatów woj. łódzkiego. Wkrótce jej zasięg powiększy się o kolejne dwa powiaty. Nowa technologia pomoże skuteczniej pomagać ofiarom zawału serca.

Podstawowym zadaniem systemu telemedycyny ratunkowej LIFENET jest skrócenie czasu transportu chorego na zabieg ratujący życie. Taką możliwość ratownikom z powiatów: brzezińskiego, rawskiego, tomaszowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego i łódzkiego-wschodniego da Medyczna Stacja Odbiorcza uruchomiona w Tomaszowie Mazowieckim. Zespoły ratunkowe karetek wyposażonych w defibrylatory umożliwiające przesył wyników badań EKG będą mogły bowiem w każdej chwili porozumieć się z kardiologiem dyżurującym w Centrum. Umożliwi to błyskawiczne podjęcie optymalnej decyzji o dalszym postępowaniu z pacjentem. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadkach zawału serca lub zagrażającego zawału, kiedy to podjęcie jak najszybszego leczenia nierzadko decyduje o życiu pacjenta i możliwości jego całkowitego powrotu do zdrowia.

W przeszłości pacjent transportowany był do szpitala, wykonywano tam badanie EKG i telefonicznie opisywano interpretację zapisu lekarzowi dyżurującemu w ośrodku kardiologii inwazyjnej. Sporadycznie korzystano z faksu. Po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia inwazyjnego trzeba było zamówić karetkę przewozową, a czas oczekiwania na przewóz (z lekarzem) nierzadko sięgał kilku godzin – mówi dr med. Krzysztof Cedro, Ordynator Oddziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej  i dyrektor tomaszowskiego Centrum Kardiologicznego. Dzięki nowej Stacji Odbiorczej ominiemy wszystkie etapy pośrednie. Wykonanie badania EKG w miejscu, gdzie znajduje się pacjent, przesłanie sygnału i telefoniczna konsultacja z lekarzem dyżurnym zajmą zaledwie kilka minut. W przypadku zakwalifikowania pacjenta do leczenia inwazyjnego będzie on bezzwłocznie przetransportowany bezpośrednio do ośrodka kardiologii inwazyjnej.

Co więcej, dyżurujący w Centrum Kardiologii lekarz nie tylko zdecyduje o natychmiastowym transporcie chorego na zabieg angioplastyki (poszerzenie zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca), ale także będzie mógł zalecić podanie pacjentowi już w karetce pogotowia odpowiednich leków. Jednocześnie dyżurujący ośrodek kardiologii inwazyjnej będzie w stanie szybciej przygotować odpowiedni sprzęt na sali zabiegowej. W wartościach bezwzględnych skrócenie czasu od zbadania pacjenta do podjęcia leczenia inwazyjnego wynosi od 40 do około 100 minut  – dodaje dr Cedro.

Do Medycznej Stacji Odbiorczej w Tomaszowie Mazowieckim mogą aktualnie transmitować defibrylatory Lifepak 12 z trzech karetek z Brzezin, trzech z Opoczna, dwóch karetek z Rawy Mazowieckiej, dwóch z Nowego Miasta nad Pilicą oraz z jednej z Koluszek, z Piotrkowa Trybunalskiego i z Białej Rawskiej. Do MSO wyniki badań EKG może przesyłać również Szpitalny Odział Ratunkowy (SOR) z Rawy. W najbliższym czasie taką możliwość będą miały również karetki z powiatów: skierniewickiego i łowickiego.

Sieć Życia LIFENET działa już  niemal we wszystkich województwach. W Polsce w trybie całodobowym pracuje ponad 40 Medycznych Stacji Odbiorczych. Ta w Tomaszowie Mazowieckim będzie pierwszą w woj. łódzkim. Od 2004 roku do dzisiaj przeprowadzono ponad 15 tys. transmisji badań EKG, które pozwoliły na zmniejszenie śmiertelności wśród zawałowców.


O firmie Physio-Control


Physio-Control, Dział Medtronic Poland jest czołowym producentem i dystrybutorem sprzętu do ratowania życia (seria defibrylatorów LIFEPAK®), urządzenia do automatycznej resuscytacji LUCAS™ oraz dostawcą rozwiązań z zakresu telemedycyny (sieć LIFENET®). Misją firmy jest pomaganie ofiarom w nagłych stanach kardiologicznych, począwszy od pierwszej pomocy udzielanej na miejscu zdarzenia, przez opiekę jednostek pogotowia ratunkowego, aż do stabilizacji stanu pacjenta w ośrodku zdrowia.