Relacja ze spotkania autorskiego z Marcinem Pałaszem

671


Zaproszonym gościem był Marcin Pałasz autor wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in. Opowieści z Krainy Potworów, Straszyć nie jest łatwo, Heca nie z tej Ziemii, Ptaś i Miałgosia, Historia Złotego Promyczka czy nagrodzonych Wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego tytułów Wakacje w Wielkim Mieście oraz Wszystko zaczyna się od marzeń.
 
Pan Marcin Pałasz spotkał się z młodymi czytelnikami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rokicinach – przyszło tutaj prawie 50 uczniów z dwóch klas IV i z klasy V oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Budziszewicach, tutaj przybyło na spotkanie ponad 70 osób ze szkoły w Budziszewicach z klas IV, V i VI.
 
Na początku spotkań pisarz opowiadał zgromadzonej publiczności o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z książką i dlaczego na jednym tytule się nie skończyło. Mówił o swoich zainteresowaniach i sposobach zdobywania pomysłów na nowe książki. Pan Marcin – człowiek z ogromnym poczuciem humoru – podzielił się ze wszystkimi własnym optymizmem. Niejednokrotnie zgromadzona na spotkaniach uczniowie wybuchali śmiechem – słuchając o dziwnych i czasem nieprawdopodobnych przygodach bohaterów książek. Pokazał słuchaczom, że będąc dorosłym można jednocześnie mieć duszę dziecka i wielki apetyt na życie.
 
Były także słowa refleksji na temat miejsca książki w życiu młodych ludzi – nasz gość zachęcał wszystkich do czytania książek, gdyż słowo pisane, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość oraz poszerza horyzonty myślowe. Jak sam twierdzi pisze po to, aby rozśmieszyć czytelników, żeby przynieść im radość a jednocześnie pokazać, że czytanie w XXI wieku może być naprawdę fajną i cenną rozrywką.
 
Na prośbę czytelników ujawnił kilka tajemnic związanych z książkami, które na rynku wydawniczym ukażą się w najbliższym czasie. Opowiadał także o tym jak ważną i dobrą rzeczą jest praca, której wykonywanie daje satysfakcję i zadowolenie. Zwrócił uwagę młodych ludzi także na taką cenną rzecz, jaką jest wiara we własne siły, która pomoże pokonać trudności i osiągnąć upragniony cel.
 
Podczas spotkań Pan Marcin wykazał się ogromną cierpliwością i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez dzieciaki, a było ich naprawdę wiele.
 
Na zakończenie spotkań uczniowie mieli możliwość zakupienia książek pisarza oraz otrzymania od Niego autografu z dedykacją.
 
Spotkanaia autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rokicinach oraz w Gminnej bibliotece Publicznej w Budziszewicach zrealizowane były w ramach projektu Tomaszowska Odyseja Literacka z Programu "Wydarzenie artystyczne – priorytet 4 – Literatura" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.