Hańba! Nie zagrali w „Tkaczu”

536
 
Dziś zachęcamy Państwa do posłuchania zespołu Hańba!, zwłaszcza, że tworzą go muzycy pochodzący z Tomaszowa.

Wyobraźmy sobie, że punk rock nie powstaje na wyspach brytyjskich w latach siedemdziesiątych, lecz w międzywojennej Polsce, jako wyraz buntu przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Oto, czym jest Hańba!.

Grupę tworzy czterech muzyków z niemałym stażem grania w zespołach folkowych (Bumtralala, Iglika, Południca!), punkowych (Ziemniaki), metalowych (Crowmoth), indie-rockowych (SuperXiu, Two Red Triangles) a nawet elektronicznych (UnitraProdiż). Wspólnie postanowili założyć zespół będący fikcją muzyczną, swoistym wehikułem czasu przenoszącym słuchaczy do międzywojennej Polski. Uzbrojeni w instrumentarium kapeli podwórkowej grają energiczny, prosty punk inspirowany z jednej strony polskim folklorem a z drugiej dokonaniami współczesnymi.

Hańba! znalazła się w gronie finalistów Konkursu Tuwimowskiego organizowanego przez Dom Literatury w Łodzi oraz krakowskiego Festiwalu Dachówka. Ponadto zespół uczestniczył w takich wydarzeniach jak Festiwal Obywatela w Łodzi, Królewski Festiwal Artystyczny w Gnieźnie, Mini Rock Fest w Dynowie, Maniowy Ekipa Biba Party Fest, oraz Warsaw Punk Attack. Hańba! wydała dotychczas dwie płyty krótkogrające: „Figa z makiem” oraz „Guma i Gówno”, obie można oficjalnie ściągnąć (lub odsłuchać) ze strony internetowej zespołu http://www.karoryfer.com/. W przygotowaniu znajduje się trzecia, zatytułowana wstępnie „Cukier krzepi”.Skład zespołu:
Andrzej Zamenhoff – banjo, śpiew
Wiesław Król – akordeon
Ignacy Woland – tuba, śpiew
Adam Sobolewski – bęben, śpiew

 
 

Źródło: OK Tkacz