Wyróżnienia za bohaterstwo na polu walki

731
Za dokonanie bohaterskiego czynu w walce zbrojnej Minister Tomasz Siemoniak wyróżnił Szablą Honorową Wojska Polskiego kapitana Przemysława Wardowskiego, który obecnie służy w 7 batalionie kawalerii powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim na stanowisku Dowódcy Kompanii.
 
– Spotkaliśmy się w Filharmonii Narodowej chcąc zwrócić uwagę, że historia to także ludzie, a wojsko to także żołnierze. W 1918 roku  najważniejsi byli ludzie, (…) którzy stanęli przed wielką szansą odzyskania niepodległości – powiedział minister Tomasz Siemoniak w okolicznościowym przemówieniu. – Także dzisiaj najważniejsi są ludzie. Jestem zaszczycony, że tym najlepszym z najlepszych mogłem wręczyć szable i kordziki. Stojący tu żołnierze to są osoby, które poświęciły się służbie w Wojsku Polskim, w tej służbie odnalazly swoje powołanie i swoimi czynami dowiodły, że  zasługują na miano żołnierzy  polskiego wojska. Serdecznie Im gratuluję! – podkreślił minister.
 
Wraz z kpt. Wardowskim Minister Obrony Narodowej wyróżnił Szablą Honorową Wojska Polskiego jeszcze trzech żołnierzy, a trzech kolejnych Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W dalszej części uroczystości zgromadzeni goście mogli wysłuchać koncertu pt. „Niepodległość chce twarz mieć pogodną…” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz zespołu Plateau.
 
Zdjęcie: DPI MON