Transplantologia jestem na TAK – kolejna akcja CKU SWŁ

314
Mimo iż upłynęły setki lat, odkąd świat usłyszał o pierwszych przeszczepach narządów to nadal temat ten wywołuję ogromne emocje. W tej dziedzinie medycyny,w przeciwieństwie do innych, do sukcesu nie wystarczy bowiem wielki postęp medycyny czy niezwykłe umiejętności i odwaga lekarzy. Potrzebne jest coś więcej, coś czego nie można kupić. Tym czymś jest czyjś bezinteresowny dar, dar uzdrawiania. Twarz, ręce, serce, płuca, nerki, trzustka, wątroba, szpik, rogówka, łękotka – to tylko niektóre pozycje z listy narządów,jakie można przeszczepić dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia.
 
Wychodząc naprzeciw trudnemu tematowi, jakim niewątpliwie jest przeczep narządów CKU SWŁ, w ramach swojej czwartej już akcji profilaktycznej, zaprasza wszystkich chętnych na konferencję poświęconą transplantologii pt. "TRANSPLANTACJA – jestem na TAK"
 
Spotkanie odbędzie się 16.01.2014 r. o godzinie 11:00, a z racji swojej wagi i szerokiego grona odbiorców do jakiego chce dotrzeć organizator, odbędzie się ono w sali Urzędu Miasta przy ul. POW 10/16, a nie tak jak dotychczas w siedzibie placówki. Gościem specjalnym a zarazem prelegentem będzie chirurg z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Rafał Kieszek.
 
Celem akcji jest propagowanie, przede wszystkim wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przeszczepiania narządów jako nowoczesnej metody leczenia oraz składania oświadczeń woli będących potwierdzeniem gotowości do podzielenia się organami po śmierci. Symbolu gotowości do podzielenia się życiem.Pamiętamy transplantologia to jedyna taka dziedzina medycyny, która nie mogłaby istnieć bez społecznego przyzwolenia, bowiem to od nas wszystkich zależy czy zrobimy w niej postęp. To od nas zależy każdy zabieg, który przecież opiera się na czyimś osobistym poświęceniu, na decyzji ofiarowania cząstki jednego człowieka innemu oraz na zgodzie na przyjęcie tego specyficznego daru. Dlatego pamiętajmy również, że każdy z nas nosi w sobie ten niezwykły i jedyny w swoim rodzaju dar. Dar uzdrawiania. Dar, którym można zarówno obdarować jak i samemu otrzymać.
 
Z uwagi na fakt, iż liczba przeszczepów w Polsce jest nadal znacznie niższa od zapotrzebowania, a transplantologia wciąż bywa tematem tabu. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że przekazanie podstawowych wiadomości na temat transplantacji narządów i tkanek, pomoże w obiektywny sposób wyrobić osobisty pogląd na idee transplantacji oraz przyczyni się do zmiany stanu świadomości na temat przeszczepów.
 
Organizatorzy apelują również, że aby zacząć zmieniać stan polskiej transplantacji wystarczy zawsze mieć przy sobie oświadczenie woli – zgodę na pobranie po śmierci tkanek narządów do przeszczepiania. Takie oświadczenie będzie można wypełnić w dniu konferencji.
 

 
PODARUJ KOMUŚ DRUGIE ŻYCIE
 
CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO ZAPRASZA
 
16.01.2014 r. godz. 11:00 do Urzędu Miasta na konferencję
 
"TRANSPLANTACJA – jestem na TAK"
 
W PROGRAMIE:

  • Aspekt prawny
  • Kwalifikacja dawców do przeszczepu
  • Kto może zostać dawcą?
  • Pobieranie narządów do przeszczepu
  • Przeszczepienie nerki od dawcy zmarłego
  • Przeszczepienie nerki od dawcy żywego
  • Perspektywa transplantacji
  • Polska w świetle transplantologii w Europie
  • Polska w świetle transplantologii na świecie