„Z żywym kurkiem po dyngusie”

719

Ekspozycja rozpoczyna się od ostatniego dnia karnawału czyli zapustów, kiedy to dorosła młodzież przebrana za różne postacie chodziła po wsiach chcąc przywołać do życia wiosnę. Kolejno zaaranżowano okres Wielkiego Postu, pokazując prace jakie wykonywały kobiety przygotowując się do Wielkiej nocy. Kulminacyjną częścią wystawy jest pokazanie w jaki sposób chłopi obchodzili pierwszy i drugi dzień święta Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Z drugim dniem Świąt Wielkanocnych związane były zwyczaje chodzenia z żywym kurkiem po dyngusie dorosłych kawalerów, śmigus–dyngus oraz zwyczaje wnoszenia do wsi gaika – maika  – drzewka sosnowego, przystrojonego wstążeczkami, symbolu wiosny, a także obchodzenia domostw we wsi przez małych chłopców z pasyjką, którzy głosili zmartwychwstanie pańskie i składali życzenia pomyślności wszelkiej, otrzymując w podziękowaniu tzw. "dyngusa".

 

Wernisaż odbędzie się 7 marca (piątek) 2014 r. o godz. 11.00.

 

Wystawę w tomaszowskim Muzeum będzie można oglądać od 7.III. do 22.IV. 2014 r.

 

W czasie trwania wystawy proponujemy lekcje muzealne oraz udział w warsztatach interaktywnych przez cały okres trwania wystawy.

 

Na specjalne życzenie możliwość organizacji spotkania z twórcą ludowym, który przeprowadzi warsztaty oraz nauczy robić pisanki metodą batikową i wykonywać palmy wielkanocne.

 

Warsztaty z twórcą ludowym odbywać się będą od 24.III. – 7.IV. 2014 r.