Black Publishing prezentuje Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela

565
Są tu opisy najbardziej spektakularnych akcji inspirowanych przez izraelski wywiad, m.in. operacji Piorun – odbicia pasażerów porwanego samolotu Air France z Izraelczykami na pokładzie w Entebbe w Ugandzie w 1976 roku; czy operacji Opera – zbombardowania irackiego reaktora atomowego w Tammuzie w 1981 roku. Autorzy nie stronią od spraw kontrowersyjnych i wyciągają na światło dzienne dyskusyjne działania Mossadu, takie jak funkcjonowanie Kidonu, „Mosadu w Mosadzie”, elitarnego oddziału wyspecjalizowanego w politycznych zabójstwach, który jest oskarżany o zamordowanie czterech irańskich fizyków pracujących nad programem nuklearnym Teheranu. W książce pojawia się też wątek polski: to historia przekazania ambasadzie Izraela sławnego referatu Chruszczowa na XX zjeździe WKPB, wówczas jeszcze tajnego, przez polskiego dziennikarza żydowskiego pochodzenia Wiktora Szpilmana-Grajewskiego, który romansował z sekretarką Edwarda Ochaba, Łucją Baranowską.

Autorzy pokazują bardziej ludzki, niewyidealizowany wymiar działalności szpiegowskiej.

„Los Angeles Times”

Na podstawie rozmów z byłymi oficerami operacyjnymi oraz lektur dokumentów, które nie są już objęte klauzulą tajności, Raviv i Melman napisali odkrywczą i zarazem krytyczną historię wzlotu i upadku słynnego izraelskiego wywiadu: od działań w pełnych ideałów czasach początków państwa Izrael po chaotyczne współczesne akcje w obliczu palestyńskiej intifady czy szokującą podatność pracowników tajnych służb na korupcję.

„Publishers Weekly”

Izrael od swego powstania w 1948 roku nieustannie przyciąga uwagę świata. Ciągłe napięcia z sąsiadami, dwie wojny (1967, 1973) oraz nieustanne konflikty z rozmaitymi organizacjami arabskimi, kwestionującymi istnienie państwa Izrael (OWP, Hezbollah, Hamas, Al Kaida) powodowały i powodują, że tajne służby tego państwa odgrywają istotną rolę w zapewnieniu jego bezpieczeństwa. Wiele się ostatnio mówi na temat tajnych służb Izraela, ich możliwościach, przeprowadzonych akcjach, determinacji i wyszkoleniu. Tajne służby Izraela uchodzą bowiem za jedne z najlepszych. Mają znakomite możliwości techniczne oraz agenturalne. "Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela" to pasjonująca lektura. Scharakteryzowano tu wszystkie istniejące służby państwa Izrael (nie tylko Mossad), działające od lat czterdziestych ubiegłego wieku niemal po dzień dzisiejszy. Opisane są kulisy brawurowych akcji – likwidowania liderów organizacji terrorystycznych, odbijania zakładników – tajniki pozyskiwania broni atomowej, dezinformacji, werbowania agentów i wiele innych elektryzujących informacji. Po raz pierwszy poznajemy też ludzi, którzy owe służby tworzyli, stali na ich czele lub stanowili ich elitę. To swoista kronika izraelskich działań wywiadowczych, którym zdaje się przyświecać motto: „Za nic nie przepraszaj, niczego nie żałuj, nigdy nie mów »nigdy« i »to niemożliwe«”.

Gromosław Czempiński

„Szpiedzy Mossadu” to literatura faktu, napisana według najlepszych anglosaskich standardów i do tego bezbłędnie przetłumaczona przez Janusza Ochaba. Tytuł przykuwa od pierwszej strony, Melman i Raviv piszą o skomplikowanych zagadnieniach jasno i klarownie. Czytając ich pracę można jedynie mieć nadzieję, że i nasi autorzy książek historycznych częściej zaczną pisać o sprawach trudnych, łatwym językiem.

Tadeusz Markiewicz, niwserwis.pl

Książka Melmana i Raviva to kawał sensacyjnej lektury, lepszej niż niejeden film akcji. Nie pretendują do tego, by odkryć to, czego odkryć się na razie nie da, lecz zbierają w całość wiedzę o świecie tajnych służb wystarczająco niepokojącą ze względu na to, jakie rządzą nim reguły. Albo kompletny brak reguł, jeśli ktoś woli.

Paweł Smoleński, wyborcza.pl

 
Black Publishing to oficyna publikująca literaturę komercyjną najwyższej próby. Naszych czytelników lojalnie uprzedzamy: biorąc do ręki Blackowe książki, ryzykujecie, że kompletnie się zatracicie. Zapomnicie o wyprowadzeniu psa i podlaniu kwiatków, o nakarmieniu rybek, wywiadówce i zapłaceniu rachunków. Grozi Wam śmiertelne zaczytanie się!Skąd ta pewność? Stąd, że wydajemy tylko te książki, od których sami nie mogliśmy się oderwać. W Black Publishing proponujemy zarówno prozę, jak i literaturę faktu, polskich i zagranicznych autorów. Szukamy i wybieramy tytuły, które za granicą odniosły sukces wśród czytelniczek i czytelników, i na dodatek spodobały się krytykom. W Blackowych fabularnych seriach znajdą się powieści obyczajowe, sagi i historie o miłości, a w literaturze faktu proponujemy m.in. tematykę szpiegowską oraz opowieści kobiet, które, mimo dramatycznych życiowych okoliczności, stawiły czoła losowi. Życzymy wciągającej lektury!

Black Publishing to marka wydawnicza firmy: Wydawnictwo Czarne.