Moc fryzjerów ponad wszystko

537
Wczoraj, w niedzielę 20 lipca zakończył się Sieradzu VI Open Hair Festival, na który zjechali goście z kraju i zagranicy. Ostatniego, trzeciego dnia festiwalu rywalizowali ze sobą na nożyczki i grzebienie najzdolniejsi polscy adepci sztuki fryzjerskiej w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Uczniów Fryzjerstwa im. Antoine’a Cierplikowskiego. Konkurs wymyślił w 1976 roku sam mistrz Cierplikowski, po powrocie z Paryża.
 

 
Profesjonalni fryzjerzy, MATRACKI Team, wśród nich mistrzowie świata we fryzjerstwie Andrzej i Paweł Matraccy – w zabawie pod hasłem: „styliści kontra niesforne włosy” udzielali kilkuset porad dotyczących pielęgnacji i koloryzacji włosów w otwartym salonie fryzjerskim zaimprowizowanym na sieradzkim rynku.
W zabawie polegającej na stylizacji partnerskiej na wolnym powietrzu, która już szósty raz towarzyszyła festiwalowi spotkało się kilkaset osób, by w parach tworzyć niezwykłe fryzjerskie metamorfozy na głowach dziadków, mam, przyjaciół.
Po południu na scenie można było posłuchać koncertów zespołu Recepta, Patryka Kumora, Oddziału Zamkniętego świętującego swoje 35.lecie pracy scenicznej. Królowie polskiej sceny rockowej, którzy „we krwi mają nie krew a rock&roll’a”  rozgrzewali publiczność grając najważniejsze przeboje ze swojego repertuaru. Na zakończenie festiwalu energetyzujący i wzruszający koncert dał Książę polskiej piosenki Andrzej Piaseczny. Zaśpiewał najpiękniejsze przeboje z ostatnich lat, ale także najbliższe mu piosenki z początku kariery, kiedy koncertował z zespołem Mafia.
Emocji na najwyższym poziomie dostarczyli jednak nie muzycy, a tancerze i kaskaderzy. W spektaklu „CZTERY ŻYWIOŁY” tańczyli finaliści You Can Dance i Mam Talent. W niezwykłej choreografii przygotowanej przez jedna z najlepszych polskich choreografek Sylwię Adamowicz połączyli na scenie moc wody, ziemi i powietrza. A kaskaderzy symbolizujący ogień pojawiali się na scenie zjeżdżając po kilkudziesięciu metrowej linie  zawieszonej nad budynkami.
 

Organizatorzy szacują, że w tegorocznym festiwalu wzięło udział ponad 20 tysięcy uczestników. Wśród nich publiczność sieradzka śledząca wydarzenie od sześciu lat i liczni goście z całej Polski. Open Hair Festival odbywa się w Sieradzu od 2009 roku. Po raz pierwszy zorganizowany został w setną rocznicę narodzin sławnej „chłopczycy” – krótkiej fryzury, którą w 1909 roku stworzył na głowie popularnej francuskiej aktorki Evy Lavalliére pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski – słynny „król fryzjerów i fryzjer królów”, który w pierwszej połowie XX wieku podbił Paryż i Hollywood.
SOHF to wyjątkowa zabawa miejska przyciągająca zawodowych stylistów i pasjonatów fryzjerstwa, łącząca konfrontację profesjonalistów z rozrywką dla publiczności. Jej organizatorem jest Urząd Miasta Sieradz. W tym roku festiwalowi towarzyszy hasło „Kuźnia talentów”.
Wydarzenie organizuje Urząd Miasta Sieradz
Sieradz, 18-20.07.2014.
Więcej informacji: www.openhair.pl