60-lecie Opery w Łodzi pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP p. Bronisława Komorowskiego – mamy zaproszenia

532
Kiedy jednak 18 października 1954 roku podniosła się kurtyna na użyczonej scenie w Teatrze Nowym w Łodzi stało się faktem to, co do tego momentu wydawało się prawie niemożliwe; ten prawdziwie łódzki Straszny dwór Stanisława Moniuszki, zrealizowany i wykonany „siłami własnymi” dał początek Operze Łódzkiej – pierwszej w dziejach miasta stałej sceny operowej. Jej wytrwali i konsekwentni twórcy działający wcześniej w Studium Operowym: Sabina Nowicka, Mieczysław Drobner i Władysław Raczkowski mogli mieć powód do dumy i satysfakcji; swojego entuzjazmu nie kryła również publiczność, która od pierwszej premiery, tłumnie wypełniała widownie teatrów: Nowego i im. S. Jaracza – scen użyczanych dla prezentacji przedstawień "bezdomnej" Operze Łódzkiej. Owa bezdomność nie przeszkadzała zapaleńcom tworzyć spektakle wartościowe i na owe czasy niezwykle nowoczesne, a pełen twórczego entuzjazmu młody – i stażem i wiekiem – zespół artystyczny  dawał z siebie wszystko, by efekt końcowy niczym nie ustępował najlepszym wzorcom.
Opera Łódzka w ciągu 12 lat dała łodzianom ponad 30 premier, z których wiele, podobnie jak ich wykonawcy, na trwałe zapisało się w historii polskiej opery.
Tę – wtedy już zbudowaną – wspaniałą tradycję przejął w 1967 roku Teatr Wielki; spełniło się tym samym kolejne marzenie: Opera przestała być bezdomna, artyści mogli stanąć na własnej scenie, a publiczność otrzymała operowy teatr z prawdziwego zdarzenia. Podobnie jak "dyrekcyjny tercet" z Opery Łódzkiej, tak pierwszy duet z Wielkiego- Stanisław Piotrowski i Zygmunt Latoszewski – zrobili wszystko, by "przejęcie tradycji" i drugi start wypadł imponująco; cztery premiery ( i to jakie!) dzień po dniu, zrobiły furorę wśród publiczności, a krytycy z dumą obwieścili, że oto w Łodzi jest teatr operowy, na który…"trzeba uważać!"
 
Z wielką uwagą więc i zainteresowaniem obserwowano tysiące spektakli Teatru Wielkiego (także za granicą), blisko 300 premier operowych i baletowych, a publiczność nie ukrywała satysfakcji ze spotkań ze swoimi ulubieńcami w wielkich kreacjach wokalno-aktorskich.
Owa uwaga towarzyszy Wielkiemu do dzisiaj; bogaty repertuar,  wybitni realizatorzy, a przede wszystkim znakomite zespoły, przez te wszystkie lata starają się, by to, co zbudowali poprzednicy, to co zastali, było podstawą do nowych – jeszcze ciekawszych – wyzwań. I czy może być lepsza jubileuszowa "klamra" niż  Moniuszkowski Straszny dwór?…
 
 
Aby stać się posiadaczem zaproszenia na "Wielką Galę Sezonu 2014/15" – plenerowego widowiska na placu Dąbrowskiego w Łodzi w dniu 27 września 2014 roku – inaugurującego obchody, których sponsorem jest teatr Wielki w Łodzi, należy odpowiedzieć na następujące pytanie: jaki Jubileusz w tym roku obchodzi Teatr Wielki w Łodzi.

 
Regulamin konkursu.
 
1. Zwycięzcą konkursu zostanie pierwsze dziesięć osób, które prześlą  prawidłową odpowiedz na pytanie konkursowe.
 
2. Na e-maile czekamy pod adresem konkursy@tomaszow.pl do 24 września 2014 roku. W temacie e-maila należy wpisać "Teatr Wielki w Łodzi".
 
3. Nagród nie wysyłamy tradycyjną pocztą.
 
4. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailowo.


Udział w konkursie i podanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich gromadzenie i przetwarzanie przez organizatora w celach statystycznych i konkursowych, z zastrzeżeniem prawa do ich poprawiania i uzupełniania, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. z późniejszymi zmianami.