Sejmowe święto opoczyńskiego patriotyzmu

585
Wystawa prezentuje historię walk żołnierzy Armii Krajowej na terenie ziemi opoczyńskiej. W okresie od lipca do listopada 1944 r. działał na tym terenie legendarny 25 pułk piechoty AK, który przyjął imię ziemi piotrkowsko-opoczyńskiej. Kilkuset osobowy pułk zorganizował szereg akcji partyzanckich, które żyją do dziś w pamięci Opocznian i mieszkańców obecnych województw: mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Na tym bowiem obszarze, zajmowanym dziś przez 3 województwa, pułk działał i znalazł schronienie wśród ofiarnej ludności. Wystawa opowiada także o Obwodzie Opoczno AK funkcjonującym w obszarze Inspektoratu Piotrkowskiego. Wśród licznych fotografii i dokumentów znajdują się także niepublikowane materiały oraz te, które znalazły się w nielicznych kombatanckich wydawnictwach.
 

Ekspozycję zamykają informacje o licznych upamiętnieniach, pamięci miejscowych i biografiach dowódców. Organizatorami wystawy jest Biuro Posła na Sejm RP Roberta Telusa, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim. Honorowy patronat nad wystawą objął marszałek Marek Kuchciński.
 
 
Sponsorem wystawy jest firma Expo-Drew.
Otwarcie wystawy było wielkim świętem patriotyzmu opoczyńskiego. Dla Opoczna jest to najważniejsze wydarzenie w historii parlamentu wolnej Polski. Wielka chwała i pamięć należą się heroicznym żołnierzom AK oraz  mieszkańcom ziemi opoczyńskiej, którzy oddali swoje życie walcząc dla Polski z okupantami. Żołnierze Armii Krajowej, ich umiłowanie ojczyzny oraz poświęcenie winno być przykładem dla nas wszystkich. Musimy dołożyć wszelkich starań aby ideały żołnierzy Armii Krajowej przetrwały przez wszystkie pokolenia i odniosły zwycięstwo i właśnie temu szczytnemu celowi służy ta wystawa- powiedział poseł Robert Telus.  
 
Wystawa prezentowana będzie do 26 września.