Policjanci apelują o ostrożność

661
Funkcjonariusze ustalili i przesłuchali świadków zdarzenia. Jak wynikało z zebranych materiałów rodzice dziecka kupili na odpuście petardę, którą ojciec chłopca odpalił na podwórku, odrzucając od siebie i dziecka na odległość kilku metrów. Odłamek petardy spowodował ranę na czole chłopca. Syn został przewieziony do łódzkiego szpitala.
Podczas zabawy petardami, fajerwerkami nie wszyscy zdają sobie sprawę, że te z pozoru niegroźne przedmioty są prawdziwymi ładunkami wybuchowymi. Nieumiejętne obchodzenie się z nimi może doprowadzić do tragedii. Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:
 
  • kupując fajerwerki lub petardy, zwróćmy uwagę, czy posiadają odpowiednie atesty
  • sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych (wyrób powinien posiadać nazwę produktu i klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim) przed użyciem petardy, fajerwerków należy koniecznie zapoznać się z instrukcją obsługi i postępować zgodnie z zaleceniami producenta
  • odpalając petardy, należy przewidzieć tor lotu i miejsce upadku
  • należy używać materiałów pirotechnicznych tylko na dworze
  • ładunki powinny odpalać tylko osoby dorosłe
  • zabaw z petardami, fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi.
 
Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami imprez publicznych. Warto korzystać z nich w sposób przemyślany, zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku.