Kryzys wraca w pięknym wydaniu

727
 
Grupa zagrała kilka tras koncertowych, m.in z Johnem Porterem, Maananem, Perfectem, Izą Trojanowską, etc. i tuż przed stanem wojennym rozpadła się, zgodnie z zasadą "too much, too soon". Na inspiracje muzyką i tekstami Kryzysu powoływali się przy tworzeniu swoich zespołów Kazik Staszewski (Kult), Muniek Staszczyk (T.Love) czy Grzegorz Ciechowski (Republika).
Pozostała po Kryzysie legenda i kilka świetnych przebojów, które stały się materiałem do projektu "Dolina Lalek – Tribute to Kryzys", kiedy to w latach 1999-2003 aż 44 polskie zespoły muzyczne wszelkich stylów nagrały numery Kryzysu w swoich wersjach. Całość ukazała się na dwóch płytach CD. Dziękując zespołom za zaangażowanie w nagranie swoich coverów Kryzys zagrał w 2006 na imprezie promocyjnej drugiej części tego wydawnictwa, co zaowocowało aktywnością koncertową (występy min na Jarocin FestiVal i Off Festival), a w 2010 wydał swoją pierwszą studyjną płytę nagraną profesjonalnie, "Kryzys Komunizmu".
 
Wydawnictwo „78-81” (wyd. Fonografika), które znajdziecie na półkach sklepowych już 8. listopada, składa się z dwóch płyt. To almanach pierwszego okresu istnienia zespołu zawierający wszystkie kluczowe utwory zespołu zarejestrowane w jakości umożliwiającej ich dystrybucję. Na pierwszym kompakcie znajdziemy materiał wydany we Francji w roku 1981 na płycie winylowej. Znalazło się na niej 10 utworów zarejestrowanych podczas koncertu w Domu Kultury Ursus w Warszawie oraz podczas próby zespołu w klubie Amplitrion. Na drugim krążku znajdziemy nagrania dokonane wiosną 1981 w studenckim radio w Toruniu oraz bardzo ciekawy koncert (przede wszystkim ze względu na rozmowy z publicznością) z festiwalu w Opolu w dniu 23 czerwca 1981. Wydawnictwo zawiera również wiele niepublikowanych dotąd zdjęć z koncertów zespołu, które znajdziecie we wkładce dołączonej do płyty. Historię umieszczoną we wkładce rozbudowuje narracja prowadzona na Facebooku w ramach promocji wydawnictwa, a  zatytułowana „Facebook Przeżywa Kryzys”, do śledzenia której wszystkich zapraszamy!

Kryzys – Święty Szczyt

Dodatkowo, pod koniec listopada, na rynku pojawi się również winylowa reedycja płyty „francuskiej”.  A w grudniu zespół planuje jeszcze jedną niespodziankę wydawniczą…

12. listopada w Wypiekach Kultury w Warszawie odbędzie się koncert promocyjny: https://www.facebook.com/events/700537426707758
 
 Fot. Robert Sobociński