Koncert Filharmonii za nami

493
Przybyli na wydarzenie melomani mieli okazję obcować ze sztuką na najwyższym poziomie. Jest to kolejny w ciągu ostatnich lat projekt artystyczny organizowany na terenie Tomaszowa Maz. przez Filharmonię Łódzką we współpracy z władzami Miasta Tomaszowa Maz.
 
Mieszkańcom Tomaszowa Maz. zaprezentowane zostały trzy utwory nawiązujące swą wymową do zbliżających się świąt Wszystkich Świętych.

"Dwie elegijne melodie", którego kompozytorem jest Edvard Grieg, "Dona nobis pacem" (z łac. "obdarz nas pokojem") łotewskiego kompozytora Peterisa Vasksa oraz "Requiem Fauré" – Gabriela Fauré. Ostatnie z nich należy do najczęściej wykonywanych mszy żałobnych i jest niekiedy uznawane za najbardziej znanym tego typu dziełem obok Requiem Mozarta, które notabene mieszkańcy Tomaszowa mogli wysłuchać w zeszłym roku w tej samej scenerii, także wykonane przez zespół Filharmonii Łódzkiej z udziałem chóru Filharmonii.

Orkiestrą Filharmonii dyrygował Daniel Raiskin, który jest uważany za jednego z najbardziej wszechstronnych dyrygentów swojego pokolenia. Od sezonu artystycznego 2013/2014 jest on głównym dyrygentem Filharmonii, a ponadto od 2005 r. pełni funkcję głównego dyrygenta Staatsorchester Rheinische Philharmonie (Państwowej Reńskiej Orkiestry Filharmonicznej) w Koblencji. Daniel Raiskin regularnie występuje jako dyrygent gościnny w Europie i Azji.. W koncercie brali udział także wybitni soliści Olga Pasiecznik – sopran (laureatka Paszportu Polityki oraz nagrody Fryderyka) oraz Michał Partyka – baryton.

Źródło: Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego