Ćwiczenie FALCON 14

501
W piątek, 21 listopada br. na placu apelowym na poligonie Nowa Dęba w ramach ćwiczenia z wojskami FALCON-14 odbyła się uroczystość przekazania zadań związanych  z realizacją wspólnego szkolenia z komponentem Sił Zbrojnych Kanady pomiędzy 6. Brygadą Powietrzno-Desantową i 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej.
Uroczystość poprzedziło wejście wojskowej asysty honorowej, bezpośrednio podległych pododdziałów 25.BKPow., żołnierzy 6.BPD oraz żołnierzy kanadyjskich z kompanii „Oscar” 3 batalionu Kanadyjskiego Pułku Królewskiego.

Punktualnie o godz. 10.00  meldunek o gotowości pododdziałów Dowódcy 25.BKPow. płk Kaczyńskiemu złożył dowódca uroczystości major Marcin Markiewicz.
Po przywitaniu się ze sztandarem 25.BKPow.i przeglądem pododdziałów przez płk Kaczyńskiego na maszt wciągnięto flagi państwowe obu państw oraz odegrano Hymny Narodowe Polski i Kanady.
"Obecni dziś z nami żołnierze kompanii lekkiej piechoty z Ontario, zdobywający dotychczas doświadczenie z 6.BPD, mieli już okazję współpracować z kawalerzystami z Tomaszowa Mazowieckiego. W czasie ćwiczenia ANAKONDA 14 szkolili się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Ćwiczyli desantowanie ze śmigłowca Mi-8.Sądzę,że doskonale zapoczątkowana współpraca będzie sprzyjać tworzeniu dobrej atmosfery i dalszemu zdobywaniu doświadczeń podczas ćwiczenia FALCON-14" – powiedział w swoim wystąpieniu płk Stanisław Kaczyński.
Ostatnim elementem uroczystości była defilada wojskowa pododdziałów polskich i kanadyjskich.
Na uroczystości obecni również byli: dowódca 6.BPD generał brygady Adam Joks, dowódca komponentu kanadyjskiego oraz dowódcy jednostek bezpośrednio podległych 25.BKPow.
Po zakończeniu ceremonii przekazania, żołnierze kanadyjscy udali się na bojową strzelnicę piechoty, na której prowadzili zajęcia ogniowe z przystrzeliwania broni.
Natomiast, żołnierze 257. batalionu kawalerii powietrznej kontynuowali szkolenie taktyczne. Przeciwnik po wprowadzeniu swoich odwodów przystąpił do dalszego natarcia. Na sygnał kawalerzyści otrzymali zadanie zająć rubieże ryglowe i wzmocnić obronę wojsk na kierunku głównego wysiłku do momentu podejścia wzmocnienia sił własnych.

***
 

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. FALCON-14, którego tematem jest batalion kawalerii powietrznej w działaniach aeromobilnych jest ćwiczeniem w ramach którego wydzielone elementy 25.BKPow. doskonalą swoje umiejętności w zakresie planowania, organizowania oraz prowadzenia działań przez pododdziały szturmowe i lotnicze w  działaniach aeromobilnych.

Żołnierze z pododdziałów szturmowych doskonalą swoje umiejętności m. in. w strzelaniach sytuacyjnych z wykorzystaniem amunicji bojowej jak również w działaniach taktycznych oraz we współdziałaniu ze śmigłowcami wraz z komponentem Sił Zbrojnych Kanady.

inne materiały również na PROFILU FACEBOOK

 
Zdjęcia: kpt. Tomasz Pierzak