Artur Gotz – Mężczyzna prawie idealny

785
 
Każda piosenka to opowieść o postaci, którą autorka Agnieszka Chrzanowska poznała osobiście.

Bohaterami utworów z albumu „Mężczyzna prawie idealny” stali się: zakochani, naiwni, nawróceni, zdradzający, bogaci, nieśmiali i ci bardzo śmiali przedstawiciele płci męskiej. Piosenki w żartobliwy sposób odpowiadają między innymi na następujące pytania:
– Z czym musi zmagać się mężczyzna nienasycony i jak radzi sobie z pożądaniem do żony bliźniego?
– Czego jest w stanie dopuścić się nadgorliwy teść?
– Jakimi zaletami obdarzony jest mężczyzna nawrócony?
– Jak na męską psychikę wpływa podział na ducha, duszę i ciało?
– Na co mężczyźni miewają alergię?
– Dlaczego piją alkohol?
– Co postanawia mężczyzna, który chce być idealny?

Agnieszka Chrzanowska, autorka tekstów i muzyki, podkreśla, że jej celem nie był atak na mężczyzn – wręcz  przeciwnie – jej zamiarem było wzięcie ich w obronę, poprzez ośmieszenie stereotypów, które od wieków są przyczyną problemów w komunikacji i w porozumieniu płci. Z dużym przymrużeniem oka została potraktowana także warstwa muzyczna, w której doskonale współgrają ze sobą nowe brzmienia, elementy popu, piosenki kabaretowej i swingu.

Artur Gotz jest wokalistą, a także aktorem scen Warszawy (Teatr 6 piętro) i Łodzi (Teatr Nowy), zagrał ponad 150 recitali w całej Polsce, a także w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Pradze, Wiedniu, na Cyprze i w USA.
Pierwszym singlem promującym album jest utwór „Milionerzy”, którego teledysk miał swoją premierę w Teleexpressie w TVP1, premiera płyty odbyła się w Walentynki w „Pytaniu na śniadanie” w TVP 2, a radiowa premiera odbyła się w Trójce w audycji Artura Andrusa.

Na płycie gościnnie zagrali: Przemek Sokół, Marcin Rumiński, Dominik Klimczak. W utworze "Obecny narzeczony" partię akordeonu nagrał włoski wirtuoz Marco Lo Russo, który współpracował między innymi ze zdobywcą Oscara Nicola Piovanim – przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu Roberto Beniniego "La vita e bella" ("Życie jest piękne") oraz ze śpiewającą po francusku, włoską wokalistką In-Grid. Chórki zaśpiewała autorka – Agnieszka Chrzanowska – odpowiedzialna również za produkcję muzyczną płyty. Nagrania zrealizowano w Krakowie w Studio 2002 i Studiu multiREClab (realizator Aleksander Wilk), partię akordeonu do piosenki „Obecny narzeczony” nagrano w Studiu Nieustraszeni Łowcy Dźwięków w Krakowie (realizator Dariusz Grela), a wokal do piosenki „Milionerzy” nagrano w Skorupka Studio w Warszawie (realizator Paweł Skorupka). Projekt wizualny płyty opracował Paweł Łęczycki, sesje zdjęciowe do okładki płyty zostały zrealizowanie przez fotografa Marcina Brzózkę w Piwnicy pod Baranami i w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz przez fotografa Krzysztofa Piątka w Old Timers Garage.

W związku z ukazaniem się płyty „Mężczyzna prawie idealny” zostały zaplanowane dwie trasy koncertowe: w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym singlem promującym album jest utwór „Milionerzy”. Klip w reżyserii Dawida Woźnicy zrealizowany został w klubie Old Timers Garage w Katowicach. Wzięli w nim udział aktorzy scen Warszawy, Krakowa i Śląska: Gosia Moskalewicz, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Chrzanowska, Dariusz Niebudek, tancerze Teatru Rozrywki w Chorzowie: Weronika Ratajczak i Kryspin Hermański, muzycy: Dariusz Igielski, Przem.Ko Kowalski, Artur Mostowy oraz statyści. Kostiumy zostały przygotowane przez Transmode.

Patronat medialny nad płytą objęli: TVP 2, Polskie Radio Merkury Poznań, Polskie Radio Gdańsk, Polskie Radio PiK Bydgoszcz, Polskie Radio Białystok, Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Opole, magazyn „Gentleman”, „Imperium Kobiet”, tygodnik „Przegląd”, „Miasto Kobiet”, sophisti.pl, Codzięnnik, Polish Independent Music Magazine.