„Czy wiesz, co jesz?” – spotkanie z dietetykiem

794
Słuchacze zapoznali  się z zasadami prawidłowego żywienia i jego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Przybyli do DOK-u goście otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania. Zebranym zaprezentowana została piramida żywienia, która stanowi podstawę planowania codziennego jadłospisu tak, aby dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej kondycji. Wygłoszony przez specjalistę wykład  pt. „Zdrowe odżywianie, czyli jak jeść z głową” zachęcał do świadomej rezygnacji ze szkodliwych dla zdrowia produktów spożywczych.

Pani dietetyk przestrzegała przed stosowaniem wszelkich bardziej lub mniej znanych, ale szeroko popularyzowanych w internecie oraz kolorowej prasie diet, wskazując skutki uboczne, które mogą wystąpić, a o których wyżej wymienione źródła nie wspominają. Z ogromnym zaangażowanie obalała mity i zarażała pasją racjonalnego żywienia wszystkich obecnych. Przypomniała, że zdrowy styl życia – to poza zrównoważoną dietą – jeszcze uprawianie sportu, jakieś hobby, właściwy odpoczynek i optymalizacja stresu. Pani Małgorzata Wdówka przedstawiła ponadto kilku autorów oraz pozycji literatury, które pomogą zagłębić się w temat zdrowego odżywiania. Uczestnicy spotkania otrzymali zestaw materiałów, które ułatwią im wprowadzenie prawidłowych zasad żywienia do swojego jadłospisu, co wpłynie pozytywnie na ich zdrowie  i samopoczucie. Miłym elementem spotkania była obecność jednego z pacjentów pani dietetyk, który własną historią udowodnił, że chcieć, to znaczy móc zmienić swoje dawne nawyki żywieniowe.

Ogromne zainteresowanie młodzieży jak i osób w wieku senioralnym poradami specjalisty ds. żywienia świadczy o potrzebie organizowania prelekcji na ten temat.  Anna Zwardoń, dyrektor DOK podziękowała pani magister za cenne porady żywieniowe bukietem kwiatów. Został również odczytany wiersz pt. „Pasjonaci zdrowego odżywiania” napisany podczas spotkań Klubu Przyjaciół Literatury w DOK-u specjalnie dla Pani Małgorzaty Wdówki. W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Czy wiesz, co jesz?” przewidziane są konsultacje indywidualne, na które już dziś serdecznie zapraszamy.                                

Źródło: Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim