„Na zdrowie nigdy nie jest za późno” – spotkanie edukacyjne z przedstawicielkami Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek w DOK-u

656
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Rozwija się przeważnie około 50 roku życia, a jego częstość zachorowań wzrasta wraz z wiekiem. Zdarza się jednak i u kobiet zupełnie młodych. Bardzo ważna jest w przypadku tej choroby profilaktyka oraz kontrolowanie swoich piersi. Dlatego też profilaktyka raka piersi była tematem przewodnim edukacyjnego spotkania w DOK-u, mającego na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat raka piersi.
 
 

 
Podczas spotkania przedstawicielki Elżbieta Gałek, Zofia Myśliwiec oraz Elżbieta Śmiałek nie tylko opowiedziały o profilaktyce raka piersi, ale pokazały też jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Po prelekcji połączonej z prezentacją audiowizualną na temat profilaktyki  każda z uczestniczek pod czujnym okiem specjalistek, mogła nauczyć się tego badania na specjalnym fantomie. Umiejętność taka jest bardzo ważna dla każdej kobiety, która chce ustrzec się przed zgubnymi skutkami zbyt późnego zdiagnozowania nowotworu piersi. Panie na przykładzie własnego doświadczenia przekonywały tomaszowianki, że warto stosować działania profilaktyczne, badać się, bo zmiany wcześnie wykryte są w prawie 100% wyleczalne. Żal tylko, że tylko garstka osób skorzystała ze spotkania z przedstawicielkami Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek. Organizatorzy mają nadzieję, że następnym razem kobiety w naszym mieście zmienią podejście do tematyki samobadania piersi. Warto kierować się w życiu słowami Elżbiety Gałek Prezes Stowarzyszenia: "Nie badamy się, żeby wykryć chorobę, a po to, żeby upewnić się, że jesteśmy zdrowi".