Wypoczynek na łonie przyrody

612
Łowienie ryb, zbieranie grzybów i jagód, beztroskie wakacje nad jeziorem to marzenie wielu osób. Jednak na dłuższy urlop można sobie pozwolić najwyżej dwa razy w roku. Ci, którzy mają własny domek rekreacyjny mogą odpoczywać na łonie przyrody praktycznie co weekend.
 
Przed budową konieczne wszelkie formalności
 
Miejsce na działkę wybrane, czas pomyśleć o domku. Tyle tylko, że działka, to dopiero początek bojów o własne letnisko. Bez większego znaczenia jest, jak często będziemy w nim przebywać oraz jakiej będzie on konstrukcji (nie ma także znaczenia czy działka jest w pełni uzbrojona) najpierw trzeba sprawdzić w gminie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie dopuszcza on zabudowy mieszkalnej nie dostaniemy pozwolenia na budowę. Gdy nie ma planu miejscowego, trzeba uzyskać w urzędzie gminy decyzję o warunkach zabudowy (pozwolenie nie będzie potrzebne jedynie w przypadku budowy altany do 35 m2, ale wyłącznie na terenie rodzinnych ogródków działkowych). Dopiero po uzyskaniu wszelkich możliwych pozwoleń można wybierać projekt i przystąpić do budowy.
 
Budujemy własne letnisko
 
Jeśli domek ma być miejscem tylko sezonowego wypoczynku najtaniej i najprościej będzie zdecydować się na gotowy projekt domków letniskowych. Na rynku dostępnych jest cały szereg różnych ofert. Najczęściej są to konstrukcje drewniane lub mudułowe montowane bezpośrednio na działce u klienta. Kształt konstrukcji i elewacje domu dobrze jest dostosować do otoczenia, tak by harmonijnie komponował się z otaczającą przyrodą.
 
Dostępne projekty można dosyć swobodnie modyfikować i dostosowywać je do indywidualnych potrzeb. Przeważnie nie ma problemów z przesuwaniem wewnętrznych ścianek działowych – można powiększyć salon lub połączyć go z kuchnią, wydzielić oddzielne pomieszczenie lub wybudować pomieszczenie gospodarcze przylegające do głównej konstrukcji, a nawet niewielką saunę. Także taras można dowolnie zmodyfikować, zbudować od razu lub postawić go w późniejszym okresie.

Jeśli z domku chcemy korzystać poza sezonem grzewczym trzeba będzie zainstalować ogrzewanie. Najlepiej sprawdza się kominek (może być z rozprowadzeniem ciepła po innych pomieszczeniach) lub ogrzewanie elektryczne. To ostatnie ma tą zaletę, że utrzymuje wybraną temperaturę przez całą dobę.
 
Aranżacja wnętrz
 
Domek ma służyć przede wszystkim wypoczynkowi. Styl urządzania dobrze jest dostosować, do otoczenia, w którym znajduje się działka wypoczynkowa. Inaczej urządzimy dom nad morzem, a inaczej ten w górach. Warto podpatrywać lokalne trendy, przejść się na targi staroci – można na nich upolować prawdziwe perełki. W domkach nad morzem lub jeziorem ciekawymi elementami wystroju będą te związane z wodą, a więc sieci rybackie, muszle i busole, wyrzucone przez wodę kawałki drewna. Z kolei w górach klimat pomogą stworzyć baranie skóry, ludowe zdobienia czy góralskie instrumenty.