Atrakcji podczas majówki nie zabrakło

539
Plac Kościuszki tętnił życiem przez całą majówkę. 2 maja odbywały się na nim uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej.  Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. O godzinie 10.00 na Placu Kościuszki odbyła się uroczystość przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Wzięły w niej udział władze miasta i powiatu, żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, harcerze, uczniowie i nauczyciele z tomaszowskich szkół oraz mieszkańcy naszego miasta. Równocześnie na Placu Kościuszki odbywał się happening patriotyczny organizowany przez OK. „Tkacz” i MBP. W programie było m.in.  wspólne kolorowanie godła, głośne czytanie legend i baśni, malowanie twarzy (symbol flagi), można było także nauczyć się wiersza Władysława Bełzy pt: „Katechizm polskiego dziecka” oraz spróbować biało – czerwonych potraw. Malowano także wielkoformatowy obraz inspirowany dziełem Jana Matejki „Konstytucja    3 Maja 1791” (niebawem będzie można go oglądać w Urzędzie Miasta). Nie obyło się także bez występów artystycznych.

W Skansenie Rzeki Pilicy odbyła się majówka historyczna. Otworzyła ją inscenizacja historyczna, przedstawiająca sceny dziejące się na przystanku „Wolbórka” w 1897 roku.
W symboliczną podróż do tradycji gości pikniku  zabrały również zespoły folklorystyczne z Będkowa: „Fajne Babki” i „Ludowiacy od Będkowa”, a także Włodek Votka ze swoim koncertem piosenek lwowskich. Nie zabrakło także propozycji dla najmłodszych  związanych z Dniem Flagi. Warsztatów artystycznych pt. „Biel i czerwień zapisane w tradycji”, przygotowanych przez Dzielnicowy Ośrodek Kultury oraz happeningu pt. „Dziecięce zabawy i gry z dawnych lat” w wykonaniu „Teatru Niefrasobliwego” z Miejskiego Ośrodka Kultury.
Natomiast Wieczorem na Placu Kościuszki tłumy tomaszowian oglądały film „Dzień dobry, kocham Cię”, który był wyświetlany w ramach „Kina na leżakach”. Był to pierwszy tego typu pokaz na placu, ale z pewnością nie ostatni. Kolejny już wkrótce.
Nieco wcześniej Krajowe Stowarzyszenie Seniorów „Pasja” zorganizowało ognisko na przystani. Tym samym rozpoczęto akcję „Lato z Pasją”.