Masz problem z kasą fiskalną? Dowiedz się jak wybrać najlepsze rozwiązanie

598
Rozwój technologii sprawił, że kasy fiskalne posiadają wiele cennych funkcji, które ułatwiają pracę na stanowisku kasjera. Niestety przedsiębiorcy często mają problem z doborem odpowiedniego rozwiązania.
 
Wiele rodzai, który odpowiedni?
Na rynku roi się od różnych modeli kas fiskalnych. Każde urządzenie charakteryzuje się ciekawymi funkcjami, które mogą zdecydowanie usprawnić pracę w firmie. Współczesne kasy wyróżniają się dużą funkcjonalnością umożliwiając współpracę z komputerami i czytnikami kodów kreskowych. Bez problemu możemy też do nich podłączyć czytnik kart magnetycznych, chipowych, terminale płatnicze lub wagę elektroniczną. Zanim jednak wybierzemy odpowiednie rozwiązanie do firmy warto poznać podział na dwie podstawowe grupy: kasy ERC – Electronic Cash Register i POS – Electronic Point Of Sale. Oba rodzaje kas różnią się między sobą przede wszystkim zakresem możliwości. Nie da się ukryć, że modele ERC mają ograniczoną pamięć i wgrane już na stałe oprogramowanie, którego nie możemy modyfikować. Zazwyczaj kasy te posiadają pamięć od 1 do 8 MG, która po kilku latach pracy ulega zapełnieniu i nie nadaje się już do wymiany.
 
Wybierz praktyczne rozwiązanie
 
Kasy typu ERC mają niestety ograniczone możliwości, jednak nadal cieszą się sporą popularnością ze względu na cenę. Jeśli interesuje nas tania kasa fiskalna to jest to rozwiązanie właśnie dla nas. Pierwszym typem jest kasa przenośna, która wyróżnia się niewielkimi gabarytami. To bardzo poręczne urządzenie, które idealnie nadaje się do drobnego handlu, obsługi małych punktów gastronomicznych i parkingów. Kolejny typ to kasy jednostanowiskowe, do których możemy podłączyć komputer, czytnik kodów lub wagę. To bardzo funkcjonalne urządzenia niewielkich rozmiarów sprawdzające się w małych sklepikach i kioskach. Najbardziej popularne są jednak kasy systemowe, które możemy spotkać w większości dużych placówek handlowych. To urządzenie idealnie sprawdza się przy obsłudze wielu klientów dziennie. Bez problemu możemy do tego typu kas podłączyć wszelkie urządzenia jak skanery czy terminale płatnicze. Jednak przedsiębiorcy najczęściej do kas systemowych podłączają komputer z programem magazynowo-fakturującym. Z pomocą takiego zestawu możemy tworzyć raporty sprzedażowe, kontrolować stan towaru i weryfikować wysokość obrotów.
 
A może coś bardziej zaawansowanego?
 
Obecnie na rynku dostępne są też bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia jak kasy POS. Wiele osób nazywa je komputerami do ewidencjonowania obrotów, a nie samymi kasami. Idealny zestaw sprzedażowy składa się z komputera i podłączonej do niego drukarki fiskalnej. Tego typu kasy są bardzo uniwersalne. Możemy do woli zmieniać w zależności od naszych potrzeb oprogramowanie lub rozszerzać pamięć urządzenia. Wybór na rynku kas i drukarek fiskalnych jest ogromny. Warto dobrać odpowiednie urządzenie do naszych potrzeb.