Brzegiem Pilicy – rekordowo!

654
Atrakcje turystyczne i malownicze widoki w połączeniu z niestrudzoną aktywnością głównego organizatora rajdu – Włodzimierza Szafińskiego (prezesa oddziału PTTK w Żarnowie) sprawiają, że z roku na rok rośnie liczba chętnych do pieszej wędrówki wzdłuż Pilicy.
W tym roku rajd rozpoczął się w Smardzewicach przy zabytkowym klasztorze i kościele św. Anny. Dzięki uprzejmości gwardiana klasztoru franciszkanów konwentualnych o. Marka Zienkiewicza, młodzi wędrowcy zostali oprowadzeni po barokowych wnętrzach tego pięknego XVII – wiecznego obiektu i zapoznani z jego niezwykłą historią. Następnie ruszyli na trasę rajdu, prowadzeni przez Jarosława Pązika – pracownika Skansenu Rzeki Pilicy. Najpierw obeszli imponujące wielkością wyrobiska kopalni  Biała Góra,  która już od ponad 90 lat eksploatuje największe w Europie pokłady piasku kwarcowego.
Po dojściu do tzw. Małych Grot wędrowcy mieli okazję przekonać się, że piasek kwarcowy był tutaj wydobywany na „dziko” już w XIX wieku. Idąc malowniczą drogą wzdłuż Pilicy młodzież dotarła do rezerwatu Niebieskie Źródła, gdzie mogła podziwiać unikatowe wywierzyska krasowe oraz poznać  ich historię i przyrodę.
Na rajdowiczów  czekała już szeroko otwarta brama Skansenu i miejsce, gdzie mogli usiąść i posilić się po trudach pełnej wrażeń wycieczki. Miejsca na ławkach zajmowały kolejno utrudzone lecz bardzo usatysfakcjonowane grupy z SKKT – PTTK przy Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Przedborzu, SKKT – PTTK przy Gimnazjum w Białaczowie,  Gomulinie, Szczercowie i Żarnowie, drużyna z Gimnazjum w Dąbrowie, SKKT – PTTK przy SOSW w Radomsku oraz SKKT – PTTK przy Szkole Podstawowej w Aleksandrowie, Białaczowie, Bogdanowie , Gomulinie , Miedznej Drewnianej, Skroninie i Żarnowie.
Stałym już elementem odpoczynku w Skansenie jest poczęstunek przygotowany przez tą placówkę. Po posileniu się przystąpiono do tradycyjnego konkursu wiedzy o Pilicy i Nadpiliczu. Najlepszymi wiadomościami wykazał się zdobywca I miejsca – Maciej Łukasik ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie. Drugie miejsce zajęła Julia Urbańska z SP w Bogdanowie, a trzecie Jakub Telecki z Gimnazjum w Białaczowie. Cała trójka otrzymała atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Maz..
Następnie, jak co roku, uczestnicy rajdu zwiedzali pilickie „muzeum na wolnym powietrzu”.