„Ja i moja Mała Ojczyzna – krajobrazy ziemi tomaszowskiej”

650
W tym roku podtytuł brzmiał „krajobrazy ziemi tomaszowskiej” i odwoływał się do piękna naszego regionu. Zadaniem młodzieży było uchwycenie i pokazanie w pracach plastycznych i literackich tego, co w powiecie tomaszowskim jest niepowtarzalne i godne uwagi.
Tegoroczna edycja konkursu była również szczególna ze względu na liczbę uczestników i złożonych prac. Łącznie wpłynęło 141 prac – wykonanych przez 140 uczniów.
Do części plastycznej Jury zakwalifikowało 37 prac gimnazjalistów i 49 – złożonych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W części literackiej Jury oceniło 36 utworów z gimnazjów i 19 napisanych przez młodzież uczniów szkół średnich.
 
Młodzież reprezentowała Publiczne Gimnazjum w Będkowie i Publiczne Gimnazjum w Popielawach oraz tomaszowskie szkoły: Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 8, Gimnazjum „TOMASZ” i Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Szkoły średnie, reprezentowały w Konkursie: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, III Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Uczniowie tomaszowskich szkół pochodzą z różnych miejscowości naszego powiatu (m.in. z Komorowa, Smardzewic, Koloni Rokiciny, Zaborowa, Brzustowa, Osiedla Niewiadów, Godaszewic, Zaosia, Ciebłowic Dużych, Stasiolasu, Gutkowa, Koloni Łaznów czy Tomaszówka), dlatego wiele prac przedstawiało nie tylko piękno miasta, ale różnych zakątków regionu.
Podsumowanie Konkursu było także okazją do wysłuchania wystąpienia Pana Romana Rajskiego, który opowiadał o swoich pasjach związanych z podróżowaniem. Dzielił się wrażeniami z pobytu w miejscach bliskich i dalekich, które odwiedził dzięki swojemu zamiłowaniu do podróży, jazdy na rowerze i pieszych wędrówek. Podczas wyjazdów wykonał setki zdjęć, których niewielką część udało się obejrzeć podczas prezentacji.
 Wystawę prac konkursowych można oglądać do 10 lipca 2015 roku w „Sali Wystawienniczej” Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim przy Pl. Kościuszki 18 w godzinach pracy Biblioteki. Fundatorem nagród była Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.