Jak dobrać odpowiednie drzwi?

502
Drzwi różnią się rodzajem, wielkością, materiałem, wykonaniem i wieloma innymi cechami. Dopasować drzwi do własnego mieszkania nie jest wcale tak łatwo.

Drzwi jak drzwi – może ktoś powiedzieć, co trudnego może być w doborze i kupnie drzwi. Jednak tak naprawdę jest to nie lada wyzwanie. Ten kto próbował w swoim życiu dopasować i kupić drzwi do mieszkania, wie o tym najlepiej. Zatem co powinniśmy wiedzieć o drzwiach, zanim przystąpimy do kupna?
Po pierwsze – rodzaj
Drzwi możemy podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Drzwi wewnętrzne to te, które montujemy w środku domu, czyli drzwi do pokoju, łazienki czy kuchni. Z kolei drzwi zewnętrzne to te, które znajdują się przy wyjściu z domu lub mieszkania. Do drzwi zewnętrznych zaliczamy również drzwi wewnątrz klatkowe, czyli te które montuje się przy wejściu do mieszkań w bloku. Wyróżnić możemy także drzwi prawe i lewe. Drzwi są prawe, jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, a otwierając drzwi do siebie łapiemy za klamkę prawą ręką. Drzwi lewe to takie, których zawiasy znajdują się po lewej stronie, a otwierając je do siebie łapiemy za klamkę lewą ręką. Wyróżniamy również drzwi: uchylne, obrotowe, wahadłowe, przesuwne i harmonijkowe. Najbardziej popularne i najczęściej stosowane w naszych domach to drzwi uchylne, otwierają się w jedną stronę, mogą mieć jedno lub dwa skrzydła. Drzwi wahadłowe nieco mniej popularne i rzadko stosowane w domach otwierają się w obie strony. Częściej takie drzwi montowane są w restauracjach, barach, szpitalach. Drzwi obrotowe stosowane są w centrach handlowych, na lotniskach w hotelach są to zazwyczaj drzwi wejściowe. Drzwi przesuwne stosowane są w mieszkaniach o niewielkiej przestrzeni. Nie zajmują dużo miejsca, gdyż otwiera się je równolegle do ściany. Drzwi harmonijkowe wyglądem naprawdę przypominają harmonijkę podobnie jak drzwi przesuwne zajmują niewiele miejsca. Wyróżnić możemy także drzwi przeszklone, częściowo przeszklone i pełne. Drzwi wewnętrzne pełne i częściowo przeszklone najczęściej stosuje się w łazienkach i kuchniach, natomiast przeszklone w pokojach.
Po drugie – z czego zrobione?
Drzwi najczęściej produkowane są z drewna lub płyty drewnopochodnej. Producenci drzwi drewnianych mają w swojej ofercie drzwi robione z buku, sosny, jesionu, a nawet z mahoniu czy dębu. Jednak te ostatnie są dość kosztowne. Takie drzwi drewniane robione są na zamówienie, pod konkretnego klienta, dlatego właśnie każde mają indywidualny charakter. Z kolei nieco tańsze i częściej spotykane drzwi zrobione są z płyt drewnopochodnych MDF i HDF. Płyty takie zrobione są z wiórów lub włókien drzewnych, oczywiście klejone są pod wysokim ciśnieniem, co zapewnia im niesamowitą wytrzymałość. Nie są tak majestatyczne w wyglądzie jak drzwi dębowe czy mahoniowe, ale są trwałe i nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji.