Ubezpieczenia społeczne na trasie „Lata z Radiem” Zaczynamy w Uniejowie

631
Edukacja zawsze jest potrzebna i zawsze jest dla niej miejsce. ZUS krzewi wiedzę o ubezpieczeniach społecznych na wielu polach. Pod koniec czerwca po raz trzeci, jako partner edukacyjny, ruszamy w trasę z "Latem z Radiem". Na piknikach i w radiowym eterze będziemy rozwiewać mity o ubezpieczeniach społecznych.
Na naszym stanowisku będziemy udostępniać PUE-Roomy, czyli mobilne stoiska umożliwiające rejestrację profili na portalu PUE. Wystarczy tylko dowód osobisty, aby móc zarejestrować swój profil. Dlatego wybierając się na imprezę „Lato z Radiem” warto wziąć ze sobą dowód osobisty. Przy specjalnie przygotowanych stoiskach będą czekać eksperci ZUS, którzy  udzielą też wszelkich porad związanych ze świadczeniami z  systemu ubezpieczeń społecznych. Eksperci ZUS udzielać będą porad w zakresie emerytur, rent, zasiłków i ubezpieczeń społecznych.  Rozpoczyna się okres wakacji i sezon różnych krótkich umów, warto skorzystać z porad ekspertów jakie składki i od jakich umów są obowiązkowe a które dobrowolne. Jakich formalności trzeba dopełnić aby rozpocząć działalność gospodarczą. Myśląc o naszych obecnych klientach, nie zapominamy też o najmłodszych. Na stoiskach ZUS do dyspozycji dzieci będą specjalne kąciki zabaw. Dzięki temu dorośli będą mogli bez przeszkód założyć konto na PUE, czy uzyskać poradę od naszego pracownika. W  sobotę 27 czerwca zapraszamy więc do Uniejowskich Term. W naszym namiocie będą czekać nasi eksperci, można będzie przyjść i zapytać np. jak sprawnie zebrać dokumenty potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego w ZUS,  jakie warunki trzeba spełnić do emerytury czy renty.  Przy okazji będzie można wziąć udział w specjalnych konkursach  i sprawdzić swoją wiedzę  z obszaru ubezpieczeń społecznych.
 
Na co dzień w kontaktach z ludźmi, nawet tymi teoretycznie bardzo świadomymi, mierzymy się z wieloma przekłamaniami na temat ubezpieczeń społecznych i samego ZUS-u. Powtarzane dziesiątki razy wrosły już w nasze codzienne Polaków rozmowy i funkcjonują jako prawdziwe. Podczas tegorocznego "Lata z Radiem" wspólnie z radiosłuchaczami i uczestnikami pikników Polskiego Radia zechcemy się zmierzyć z mitami i obiegowymi opiniami. Postaramy się wyjaśnić, jak to jest z rzekomymi pałacami ZUS-u czy też podobno znikającymi emeryturami i wieszczonym przez niektórych rychłym bankructwem ZUSu. Będzie edukacyjnie, ale w wakacyjnej atmosferze – wyjaśnia Barbara Owsiak, wicedyrektor Gabinetu Prezesa ZUS ds. komunikacji społecznej i edukacji.
Tak więc specjalistów ZUS, podobnie jak w ubiegłych dwóch latach, będzie można spotkać na każdym z 20 radiowych pikników w 10 wakacyjnych weekendów. Będą rozwiewać mity, radzić w indywidualnych sprawach, a także pomagać w rejestracji konta w pierwszym ogólnopolskim e-urzędzie tj. na Platformie Usług Elektronicznych. W namiocie ZUS będzie można też zweryfikować stan swojej świadomości w zakresie ubezpieczeń społecznych, biorąc udział w specjalnych konkursach wiedzy. W konkursach będą mogli wziąć udział również radiosłuchacze. Konkursowe pytania w każdą sobotę przed godziną 10.00 na antenie Programu I Polskiego Radia. Wcześniej będzie można posłuchać audycji na temat poszczególnych mitów o ubezpieczeniach społecznych.
Podczas dwóch ostatnich tras "Lata z Radiem" w latach 2013 i 2014 pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielili kilkaset porad dla piknikowych gości i zarejestrowali kilka tysięcy profili na Platformie Usług Elektronicznych. Swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych w organizowanych, podczas radiowych pikników, konkursach sprawdziło kilkaset osób.
Obok "Lata z Radiem" Zakład Ubezpieczeń Społecznych krzewi wiedzę o ubezpieczeniach społecznych podczas licznych, organizowanych przez oddziały ZUS szkoleń oraz we współpracy edukacyjnej z poszczególnymi mediami, w tym z Programem I Polskiego Radia. Od 2013 r. Zakład prowadzi autorski projekt edukacyjny, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pt. "Lekcje z ZUS". W tym roku włączył się natomiast z tematyką ubezpieczeniową w program edukacyjny Związku Banków Polskich "Nowoczesne Zarządzanie Biznesem", który obejmuje młodzież akademicką.
Startujemy 27 czerwca w  Uniejowskich Termach.