Zapraszamy na plac i do Skansenu!

405
W sobotę Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego zaprasza wszystkich lubiących tańce minionych epok (średniowiecza, renesansu, romantyzmu) i nie tylko…( hip hop, street dance)  o godz. 17.00 na plac Kościuszki na niezwykłe wydarzenie – Finał projektu „Taniec (nie) tylko pałacowy z historią w tle….”.

W programie:

Podsumowanie Projektu „Taniec (nie) tylko pałacowy z historią w tle. Wakacyjne muzealne warsztaty historyczno – taneczne” realizowanego w Muzeum od 6 do 11 lipca br;
Prezentacja układu tanecznego pt. „Taniec (nie) tylko pałacowy…",  w wykonaniu uczestników zajęć warsztatowych – dzieci w wieku 7 – 12 lat, przygotowana pod kierunkiem Kajetana Literackiego.
Dodatkową atrakcję Finału będą otwarte warsztaty taneczne dla mieszkańców Tomaszowa.
A w niedziele wystawa i piknik w skansenie

Nowa wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy. Jest ona efektem prowadzonych od kilku lat przez tę placówkę prac badawczych i dokumentacyjnych, dotyczących tradycji letniskowych i kuracyjnych Pilicy. Na ekspozycję, zatytułowaną „Nadpilckie zdrojowiska”, składają się zbiory własne skansenu, obfitujące w unikatowe materiały archiwalne (w tym – publikacje, dokumenty i fotografie) oraz oryginalne eksponaty z epoki. Niewątpliwym walorem wystawy jest także jej oryginalna aranżacja, oddająca sugestywnie klimat wodoleczniczych kuracji sprzed stu lat. Uroczyste otwarcie wystawy 12 lipca. Start godzina 15.00.

Nad Pilicę przyjeżdżano kiedyś nie tylko na letni wypoczynek, ale także w celach leczniczych. Miejscem takich kuracji był zakład wodoleczniczy w Nowym Mieście nad Pilicą, utworzony w 1874 roku przez doktora Jana Bielińskiego. Nowomiejskie zdrojowisko, nie odstające standardem i poziomem leczenia od modnych „badów” zagranicznych, cieszyło się niegdyś dużą renomą. Warto również przypomnieć historię  uzdrowiska w Czarnieckiej Górze, położonej w północnej części woj. świętokrzyskiego nad rzeką Czarną Konecką, największym dopływem Pilicy.  Okres największej świetności kurort ten przeżywał w latach międzywojennych.  Niewiele brakowało, by podobne uzdrowisko powstało przed stu laty nad słynnymi już wtedy Niebieskimi Źródłami pod ówczesnym Tomaszowem Rawskim.

Przypomnieniu tego dziś już zapomnianego rozdziału w historii Pilicy i regionu nadpilickiego będzie służyła nowa wystawa w Skansenie Rzeki Pilicy.

W tamte czasy można będzie przenieść się wyobraźnią podczas uroczystego otwarcia wystawy, odbywającego się w tomaszowskim skansenie w najbliższą niedzielę – 12 lipca. Będzie ono uświetnione rodzinnym piknikiem historycznym, na który złoży się inscenizacja pt. „Kuracje u pilickich wód” oraz występy wędrownej trupy cyrkowej w stylu retro. W programie, prezentowanym przez łódzką grupę cyrkową „Carnival”, znajdą się m.in. pokazy jazdy na historycznych rowerach, sztuczki i animacje cyrkowe oraz magiczne  zabawy dla dzieci. Do klimatu dawnych zdrojowisk będą nawiązywały także dawne ballady i romanse w wykonaniu gdańskiego barda – Włodka Votki.
 Warto zatem wybrać się z całą rodziną w wakacyjną niedzielę do tomaszowskiego skansenu na niecodzienne spotkanie z  jakże urokliwą historią nadpilickich kurortów. Początek – o godz. 15.00, wstęp wolny, serdecznie zapraszamy