Wynajem nieruchomości – korzystna inwestycja, czy źródło problemów?

533
Przede wszystkim dla osób wyjeżdżających za granicę, dla otrzymujących nieruchomość w spadku, dla wyprowadzających się do domków jednorodzinnych oraz szukających stabilnych zysków. Jednak wynajem nieruchomości to nie tylko profity, ale i problemy. Jakie?


Kiedy mieszkanie stoi puste


Jeszcze zanim znajdzie się najemca może się okazać, że utrzymanie nieruchomości jest kosztowne. Bez rozeznania na rynku zdarza się, że stoi ona długo pusta, a chętnych do wynajmu brak. Właściciel jest zatem obarczony wszystkimi regularnymi opłatami. Problem jest większy, jeżeli nieruchomość jest kupiona na kredyt. Podczas, gdy ma swoich najemców, opłaty pokrywają raty kredytu, ale w momencie, gdy mieszkanie stoi puste, bardzo szybko straty się powiększają. Doliczyć trzeba również koszt początkowy, czyli odpowiednie przygotowanie mieszkania, jego remont i wyposażenie.


Problemy z uczciwością najemców i opłatami


Oprócz tego nie zawsze najemca będzie tak uczciwy, za jakiego się podaje. Jeśli mieszkanie jest niszczone przez lokatorów, kaucja wysokości jednego czynszu nie wystarcza na pokrycie strat. Samo poszukiwanie najemcy może być bardzo żmudne. Od samego początku trzeba określić, czy ma to być rodzina, osoba samotna, studenci itd. Pod tym kątem powinna być także tworzona umowa najmu.


Kaucja zwrotna


Aby choć w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed sytuacją, kiedy właściciel nieruchomości ponosi straty w mieszkaniu przez jego złe użytkowanie najemców, można ustalić wyższą kaucję zwrotną i zapisać w umowie punkt o obowiązku pokrycia kosztów remontu, jeśli przekracza on wysokość kaucji.

Naliczanie opłat

Kłopotliwe są obliczenia dotyczące tego, jakie jest zużycie energii elektrycznej, gazu i wody. Zdecydować się można na dwie opcje: albo wyznaczyć zryczałtowany czynsz o stałej kwocie niezależnie od zużywanych mediów albo pobierać stałą kwotę za najem, a media rozliczać osobno.


Powierzyć zarządzanie nieruchomością


Pomimo powyższych trudności, wynajem może być bardzo opłacalny. W odpowiedzi na te komplikacje powstają firmy, które nie tylko pomogą właścicielowi znaleźć odpowiedniego najemcę, ale również przejmą wszelkie kwestie związane z zarządzaniem i administrowaniem nieruchomością. Co zyskuje właściciel? Przede wszystkim dużą oszczędność czasu i energii. Nie trzeba szukać uczciwego najemcy – zrobią to specjaliści. Poza tym zmniejsza się ryzyko pustostanu, a wpływy z tytułu wynajmu będą bardziej regularne i stałe. Do tego odchodzi problem pobierania opłat i kontroli najemcy. Jest to szczególnie polecane dla osób, które na stałe mieszkają za granicą, w innej części Polski albo nie mają czasu na zajęcie się mieszkaniem.
(źródło: http://www.k2assetmanagement.pl/nieruchomosci )