Jubileusz 70-lecia Teatru Muzycznego w Łodzi

491
W ciągu swojej działalności Teatr przygotował ponad dwieście premier. Jest instytucją kultury, która służy mieszkańcom całego regionu łódzkiego, jest także zapraszany do występów w wielu polskich miastach poza regionem. Często pokazuje swoje spektakle na festiwalach, m.in.: Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju i Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni. Zespół teatru gościł także m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii i na Ukrainie.
 
W latach 2007-2011 odbył się generalny remont teatru. Rozbudowano część skrzydła zachodniego, część frontową (od strony ul. Północnej) mieszczącą hall szatniowy i foyer dla widzów oraz część południową. Ilość miejsc na widowni teatru po remoncie – 852.

Powierzchnia całkowita teatru po remoncie to 10413,57 m2, z czego powierzchnia użytkowa to 6890,81 m2. Ilość miejsc na widowni teatru po remoncie: na parterze – 477, w tym 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz 35 straponteny; na balkonie – 375.

 
W repertuarze znajdują się m.in:  „Wesoła wdówka” (operetka Franza Lehára) w reżyserii Zbigniewa Maciasa, „Człowiek z La Manchy” (musical Mitchella Leigh) w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego – jedno z najczęściej nagradzanych przedstawień teatru, „Kraina uśmiechu” (operetka Franza Lehára) w reżyserii Zbigniewa Maciasa, „Zemsta nietoperza” (operetka Johanna Straussa) w reżyserii Wojciecha Adamczyka, Skrzypek na dachu” (musical Jerry`ego Bocka) w reżyserii Jana Szurmieja – polska prapremiera tego przedstawienia odbyła się ponad 30 lat temu w Teatrze Muzycznym w Łodzi a mimo to kilkakrotnie nagradzany musical wciąż cieszy się dużą popularnością wśród widzów, „Smurfowisko, czyli Gargamel złapany” (musical dla dzieci Ernesta Brylla, Ryszarda Poznakowskiego i Wojciecha Trzcińskiego) w reżyserii Tomasza Dutkiewicza, musical dla dzieci w każdym wieku „Zorro” w reżyserii Jacka Bończyka i muzyką Zbigniewa Krzywańskiego. Dużą popularnością cieszą się realizowane przez teatr koncerty największych przebojów operetkowych i musicalowych jak będący obecnie w repertuarze „Ten piękny, wspaniały świat”. Cykliczną imprezą organizowaną co roku w dniu Międzynarodowego Dnia Tańca czyli 29 kwietnia jest festiwal Taneczne zderzenia. Od kwietnia tego roku w teatrze będą też odbywać się warsztaty teatralne dla młodzieży w wieku 15-19 lat.

Dużym wydarzeniem okazała się ubiegłoroczna premiera rock – opery „Jesus Chris Superstar” w reżyserii Zbigniewa Maciasa. Przedstawienie otrzymało znakomite recenzje, nominacje do kilku nagród oraz cieszy się dużą popularnością widzów.

W tym roku teatr będzie obchodził jubileusz 70-lecia co uświetni specjalny koncert 26-27 września. Z kolei na 19-20 grudnia planowana jest premiera musicalu „Cyrano” w reżyserii Jacka Bończyka (autora napisanego specjalnie dla teatru libretta) oraz muzyką Krzysztof Herdzina.