Nowa płyta Krzysztofa Cugowskiego „Przebudzenie” już w sprzedaży

601
Dowodem na to jest nowy solowy album, pod znamiennym tytułem "Przebudzenie". To piąty solowy krążek w dyskografii wokalisty, ale w zasadzie trzeci z materiałem premierowym po ponad 30-letniej przerwie. Spotkanie z młodym, utalentowanym pochodzącym z Wrocławia pianistą, kompozytorem i producentem muzycznym, Stefanem Gąsieńcem zaowocowało stworzeniem płyty "Przebudzenie".

Ten album to zbiór solidnych rockowych kompozycji, opartych o mocne scenicznie i ładne estetycznie, popowe aranże. Album ma długość klasycznego zestawu 10 piosenek, nie przekraczającego 45 minut. Tak jak kiedyś, gdy muzyka była tworzona z myślą o umieszczeniu jej na czarnej płycie winylowej. Taki dobór materiału muzycznego spowodował, że nie ma tu miejsca na piosenki przypadkowe. Mocną strona "Przebudzenia" są niebanalne teksty, nad wyraz aktualne i traktujące o naszej rzeczywistości, napisane przez kilku profesjonalnych tekściarzy. Nie są to typowe teksty piosenek popowych, raczej ocierają się o formułę protest songów. Są dojrzałą analizą tego co nas otacza i dotyczy na co dzień, idealnie pasującą do emploi wokalisty.

Wśród zaproszonych do współpracy muzyków znalazły się m.in. takie postacie jak: perkusista Bryan Mantia znany z współpracy z Guns'N'Roses, Primus, Tomem Waitsem czy Godflesh, gitarzysta Michael Ripoll – uznany kompozytor muzyki filmowej, czeski perkusista, gitarzysta i kompozytor Lukáš Pavlík, który komponuje dla Ewy Farnej czy młody utalentowany gitarzysta Szymon Chudy.


1.   W obcym mieście – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Małgorzata Barańska/Agnieszka Kaczmarek
2.   Ona nadejdzie – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
3.   Cień – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Agnieszka Kaczmarek
4.   Przebudzenie – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
5.   Milcz – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
6.   Szczęście – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Małgorzata Barańska/Agnieszka Kaczmarek
7.   Nieskończenie piękny – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
8.   W lunaparku – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Małgorzata Barańska/Agnieszka Kaczmarek
9.   Niewielki żal – muz.  Stefan Gąsieniec, sł. Roman Kołakowski
10. Na murze – muz. Stefan Gąsieniec, sł. Agnieszka Kaczmarek

Wokal – Krzysztof Cugowski
Produkcja muzyczna – Stefan Gąsieniec
Muzyka, aranżacje, instr klawiszowe, loopy – Stefan Gąsieniec
Gitara akustyczna, elektryczna – Kuba Chmielarski (1-5, 7-10)
Gitara elektryczna – Szymon Chudy (4)
Gitara akustyczna i elektryczna – Wojtek Cugowski (6)
Gitara klasyczna – Stefan Gąsieniec (4)
Solo gitarowe – Michael Ripoll (3)
Gitara basowa – Bartozzi Wojciechowski (1-3, 6-10)
Gitara basowa – Mateusz Dwornik (4)
Perkusja – Bryan Mantia (4,8)
Perkusja – Lukas Pavlik (1-3,5,7,9,10)
Gościnnie Chór Sound’n’Grace (10)
Przygotowanie chóru : Anna Żaczek – Biderman i Kamil Mokrzycki
Chórki: Beata Molak – Bychawska, Agnieszka Bigaj, Rafał Majewski (3,6)
oraz Marta Raczak – Idczak, Paulina Lulek, Jacek Zamecki, Stefan Gąsieniec (5)
Nagrania, mix i mastering – Rafał Smoleń
Nagrania wokali – Piotr Bańka, Krzysztof Patocki
Nagrania i mix odbyły się w Studio Teatru Kamienica w Warszawie 2015

Krzysztof Cugowski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rockowych wokalistów  na polskiej scenie muzycznej. Absolwent  Państwowej Szkoły Muzycznej w Lublinie skąd pochodzi. Artysta znany jest przede wszystkim ze swojej działalności w zespole Budka Suflera, której był założycielem i wokalistą przez większość czasu jej istnienia (1969-2014). Wraz z zespołem, jak i solowo, ma na swoim koncie dziesiątki płyt, które osiągały rekordy popularności i sprzedaży, jak "Cień wielkiej góry", "Cisza", "Nic nie boli, tak jak życie" (sprzedała się w ponad milionowym nakładzie) czy "Bal wszystkich świętych". Utwory takie jak "Sen o dolinie", "Twoje radio",  "Cisza" czy "Takie tango" od lat nieustannie obecne są w rozgłośniach radiowych w Polsce.

W latach 1978-1983 rozpoczął karierę solową.  W ciągu tych kilku lat nagrał dwa albumy – "Wokół cisza trwa" i "Podwójna twarz" – a także współpracował z takimi grupami jak Spisek i Cross. W 1984 roku Cugowski zdecydował się na powrót do macierzystej grupy. Jeszcze w latach 80 – tych zespół nagrał takie albumy, jak "Czas czekania, czas olśnienia", "Giganci tańczą" i "Ratujmy co się da!!".

 

 
 foto: Tomasz Stepienmały
 
Lata 90 – te okres wytężonej pracy i największego sukcesu komercyjnego dla zespołu, którego  to charyzmatyczny i rozpoznawalny głos wokalisty jest niewątpliwą wizytówką.  Krzysztof Cugowski w 1999 roku wznowił swoją karierę solową wydając płytę "Kolędy", na której znalazły się jego wersje takich utworów, jak "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Jezus malusieńki". Dwa lata później nagrał album rhythm'n'bluesowy "Integralnie". Wspomógł go wówczas muzyk jazzowy Wojciech Karolak. Cugowski wybrał na potrzeby tego wydawnictwa dwanaście ulubionych kawałków innych wykonawców, m.in. "Czerwony jak cegła" grupy Dżem, "Dni, których nie znamy" Marka Grechuty, "Move Over" Janis Joplin czy "Seagull" zespołu Bad Company.

Krzysztof Cugowski odznaczony został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym za wybitne zasługi dla polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.