Nowe, świeże i pachnące czyli książki naszych marzeń

545
MEN mając na uwadze polepszenie stanu czytelnictwa, stworzył program „Książki naszych marzeń”, głównie adresowany  do uczniów szkół podstawowych. Miał on na celu stworzenie bibliotekom szkolnym możliwości zakupu książek o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom najmłodszych czytelników, książek niebędących podręcznikami, które są chętnie czytane.
 
 

 

Nasza biblioteka złożyła odpowiednie dokumenty i oczywiście otrzymała dofinansowanie. Zakupione zostały najpopularniejsze  i najciekawsze pozycje adresowane do najmłodszych. Wśród nich znalazły się utwory do samodzielnego czytania dla uczniów klas II i III. Są one odpowiednio oznakowane:

poziom I –  „Składam słowa”,  150 – 200 wyrazów w tekście, krótkie zdania, 23 podstawowe głoski w tekście czytanym;

poziom II – „Składam zdania”, 800 – 900 wyrazów w tekście, dłuższe zdania, także złożone, elementy dialogu;

poziom III – „Połykam strony”, 2500 – 2800 wyrazów w tekście, użyte wszystkie głoski, dłuższe i bardziej złożone zdania, alfabetyczny słownik trudnych wyrazów.

Wśród nowych książek znalazły się utwory Grzegorza Kasdepke mi. in. o przygodach detektywa Pozytywki czy inżyniera Ciućmy, są także perypetie Zuźki D. Zołzik czy Zosi z ulicy Kociej, nieco starsi czytelnicy mogą zapoznać się z przeżyciami Cwaniaczka oraz udać się w podróż do Baśnioboru.

Młodych miłośników książek serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej, wszak: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość wymyśliła.” (W. Szymborska).