Drogi do Polski

747
Celem projektu jest przybliżenie tomaszowskiej młodzieży postaci, których biografie i losy bardzo mocno wkomponowane były w wydarzenie z historii Polski XX wieku.

Projekt koordynowany jest przez II Liceum Ogólnokształcące oraz Młodzieżowy Dom Kultury. W trakcie realizacji projektu uczniowie spotkają się z trzema osobami, których „drogi do Polski” były bardzo różne, następnie w multimedialnej formie udokumentują spotkania i efektami swojej pracy podzielą się z kolegami i koleżankami ze swoich szkolnych społeczności. Koordynatorami projektu są nauczyciele historii: Maciej Błaszczyk z II LO oraz Radosław Pająk z MDK. Podsumowaniem projektu będzie wycieczka do Warszawy ufundowana przez Starostwo Powiatowe.

Pierwsze spotkanie odbyło się 26 stycznia w II LO (kolejne odbędą się w MDK), a jego główną postacią był pułkownik Józef Suchodolski, obecnie przewodniczący Rady Kombatantów przy Staroście Tomaszowskim. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: pomysłodawca projektu, członkini Zarządu Powiatu odpowiedzialna za oświatę Barbara Robak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Tomasz Zdonek, gospodarz spotkania dyrektor II LO Tomasz Węgrzynowski oraz przede wszystkim zainteresowani historią uczniowie ze wszystkich tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami historii.

W trakcie spotkania Józef Suchodolski przedstawił swoją bogatą biografię, koncentrując się przede wszystkim na czasach II wojny światowej i wspominając między innymi wydarzenia z pierwszej linii frontu. Ponadto odpowiedział na szereg pytań ze strony młodzieży i podkreślał, że On i Jego pokolenie reprezentuje przeszłość, a z kolei przyszłość należy do młodego pokolenia, które z uwagą i zaciekawieniem słuchało wspomnień pułkownika.

Organizatorzy projektu podkreślają, że chcą przedstawić młodzieży różnorodne i nie łatwe „drogi do Polski” i pozostawić je do samodzielnej refleksji i oceny.