Jak biura księgowe wspierają przedsiębiorców?

1114
W praktyce okazuje się, że niektóre biura rachunkowe nie ograniczają się do usług związanych z księgowością. Zakres ich współpracy jest znacznie szerszy, co dla przedsiębiorców oznacza solidne wsparcie podczas codziennego prowadzenia działalności. Może przybierać ono zróżnicowane formy – wszystko zależy od tego, jakie dodatkowe usługi biuro księgowe posiada w swojej ofercie.

Rozszerzone usługi księgowe

W większości przypadków oferta biur rachunkowych ogranicza się do prowadzenia standardowej księgowości. Księgowi zajmują się więc przyjmowaniem dokumentów od klienta, wprowadzaniem ich do ewidencji oraz przygotowywaniem rozliczeń i wysyłaniem deklaracji. Obecnie przedsiębiorcom to nie zawsze wystarcza. Dlatego niektóre biura, wychodząc naprzeciw stale rosnącym wymaganiom, proponuje rozszerzone usługi księgowe. Wśród nich znajdować się mogą między innymi:

  • pomoc w rejestrowaniu firmy,
  • doradztwo w zakresie optymalizacji podatków,
  • reprezentowanie przed urzędem skarbowym,
  • reprezentowanie przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Warto jednak mieć świadomość, że są to dodatkowe usługi, które biura rachunkowe mogą (ale nie muszą) świadczyć.

Usługi finansowania firm

W związku z tym, że każdemu przedsiębiorcy zależy na rozwijaniu działalności, niektóre biura rachunkowe mogą pomóc i w tym zakresie. W ramach proponowanej oferty świadczą usługi finansowania firm. Na czym to polega?

Chodzi przede wszystkim o dostęp do najlepszych ofert produktów bankowych. Zatrudnieni eksperci do spraw bankowości wybierają i porównują propozycje kilkunastu banków. Analizują je pod kątem opłacalności i atrakcyjności względem konkretnego przedsiębiorcy. Jeśli więc firma potrzebuje kredytu obrotowego, uzyska dostęp do idealnie dopasowanej oferty. Jeśli przedsiębiorcę interesuje na przykład lokata overnight, otrzyma informację, w jakim banku najlepiej ją założyć.

 
Profesjonalne porady prawne

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wiele firm podpisuje kontrakty z innymi przedsiębiorcami, co oznacza konieczność weryfikacji poprawności umów. Zdarzają się również przypadku konfliktów między firmą a klientem. W takich sytuacjach niezbędne mogą okazać się porady prawne.

Zatrudnienie indywidualnego prawnika jest możliwe, aczkolwiek jest to rozwiązanie dość kosztowne. Tymczasem decydując się na współpracę z odpowiednimi biurami rachunkowymi, można uzyskać dostęp do porad prawnych w formie abonamentu. Z pewnością jest to opcja znacznie tańsza, dzięki czemu większa liczba przedsiębiorców może sobie na to pozwolić.
Biura rachunkowe wspierają przedsiębiorców na swój sposób. Warto jednak dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, by uzyskać pomóc w jak najszerszym zakresie. Nigdy bowiem nie wiadomo, jakiego rodzaju wsparcia będzie potrzebować przedsiębiorca.