Koparka: nowa czy używana?

1596

Każda firma, bez względu na profil wykonywanej działalności, musi się stale rozwijać by nie zostać w tyle za konkurencją. Nie inaczej jest w przypadku przedsiębiorstw budowlanych, które do rozwoju zmusza dynamiczny rynek oraz wciąż rosnące oczekiwania (i możliwości finansowe) klientów.

Pierwsze problemy

Przedsiębiorca, który poważnie traktuje swoją działalność, inwestuje w swoją firmę – w pracowników, wiedzę, doświadczenie oraz – oczywiście – w zaplecze logistyczne. W przypadku firm budowlanych chodzi tu, przede wszystkim, o sprzęt – koparki, buldożery, młoty pneumatyczne, mieszarki do cementu, itp. Pierwsze pytanie, które sobie wtedy zadaje, brzmi: czy koparka, którą chcę kupić, powinna być nowa czy używana? Jak łatwo zgadnąć, nie ma na nie prostej odpowiedzi, gdyż zależy ona od wielu czynników.

Najważniejszym z nich, zwykle determinującym decyzję o zakupie, jest kondycja finansowa firmy. W praktyce oznacza to ni mniej ni więcej, jak tylko ilość pieniędzy, które możemy na ten cel przeznaczyć.

Nówka czy używka?

Najlepszym wyjściem, wiążącym się niestety z największymi wydatkami, jest oczywiście zakup całkowicie nowej koparki. Mamy wtedy pewność jej dobrego stanu technicznego oraz gwarancję na bezawaryjne użytkowanie przez określony czas. Maszyna używana nie zapewnia nam takiego komfortu. Opis ogłoszenia oraz opinia poprzedniego właściciela nie muszą być w 100 procentach zgodne z prawdą. Zamaskowane uszkodzenia i ukryte usterki często wychodzą na jaw dopiero po pewnym czasie, narażając „szczęśliwego” posiadacza koparki na dodatkowe koszty serwisu i wymiany części. W konsekwencji płaci on nieraz więcej niż wyniósłby go zakup fabrycznie nowego egzemplarza.

Czy warto…

…kupić koparkę używaną? Czasem tak. Przede wszystkim dlatego, że nie każdy właściciel sprzedaje sprzęt po to, by się go pozbyć (i przy okazji zarobić). Niekiedy zmusza ich do tego sytuacja finansowa – możemy wtedy, za niewielkie pieniądze, nabyć maszynę w naprawdę dobrym stanie. Nie wierzmy jednak opisom ogłoszeń, a przekonajmy się na własne oczy.

Jak twierdzą specjaliści z firmy Cemasz (https://cemasz.pl/) zakup używanej koparki to z pewnością okazja, ale przed oddaniem maszyny do eksploatacji warto oddać ją na przegląd techniczny. Pozwoli to wykryć ewentualne usterki i zawczasu zapobiec znacznie poważniejszym problemom.