Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

714

Zapoznaj się z ofertami pracy Wiadomym jest, że poszukiwanie pracy należy zacząć od dokładnego zapoznania się z ofertami dostępnymi na rynku. Warto korzystać z takich serwisów jak na przykład praca.com. Pozwalają one na wyszukiwanie propozycji według różnych kryteriów, takich jak branża, stanowisko, dział czy miasto, w którym chcemy podjąć zatrudnienie. Wśród tysięcy ofert pojawiających się systematycznie na stronie, na pewno pojawi się praca, która nas zainteresuje. Nie chodzi jednak tylko o to, aby odszukać daną propozycję. Zanim wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy dowiedzieć się o interesującym nas stanowisku jak najwięcej. Po pierwsze dlatego, żeby dobrze przygotować się do pytań, jakie zada nam potencjalny pracodawca. Po drugie, wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną nie powinniśmy dać się zaskoczyć żadnym informacjom. Zawsze korzystniej wypada osoba opanowana, nie dająca się wyprowadzić z równowagi, zadziwić.
Przemyśl ubiór Wydawać by się mogło, że kwestia ubioru jest dość oczywista – na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się elegancko. Z drugiej strony, warto przemyśleć pewne szczegóły. Po pierwsze, nie powinniśmy się ubierać zbyt „odświętnie”. Panom w zupełności wystarczy dobrze skrojony garnitur, dopasowana koszula, krawat. Nie trzeba myśleć o muszkach i smokingach. Panie mają zawsze nieco bardziej skomplikowaną sytuację, ponieważ w grę wchodzi wiele czynników. Na rozmowę kwalifikacyjną kobieta może ze spokojem założyć damski garnitur. Jeśli jednak zdecyduje się na spódnicę, bądź sukienkę, powinna zwrócić uwagę na ich długość – odpowiedni model to taki, który kończy się najwyżej tuż za kolanem. Nazbyt głęboki nie powinien być także dekolt, nawet jeśli koszula jest elegancka. W przypadku zarówno Panów jak i Pań, warto pamiętać o tym, aby nie wybierać ubrań zbyt wzorzystych, krzykliwych w kolorach.
Przećwicz trudne pytania Rozmowę kwalifikacyjną dobrze jest przećwiczyć przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą. Warto poprosić kogoś z rodziny lub znajomych, aby przeprowadził z nami symulację. Po pierwsze, powinniśmy przemyśleć sobie odpowiedzi na pytania związane z posadą. Po drugie, dobrze jest być przygotowanym na najbardziej nietypowe sytuacje. Pracodawcy lubią zadawać potencjalnym pracownikom pytania w zasadzie niezwiązane z pracą. Pytają o ulubione sposoby spędzania wolnego czasu, pasje, a czasem nawet o kwestie, które po prostu mają pokazać kreatywność, pomysłowość, czas reakcji. Dlatego, jeśli przeprowadzamy symulację rozmowy kwalifikacyjnej, poprośmy, aby osoba odgrywająca rolę pracodawcy zapytała nas o coś niekonwencjonalnego.
Przygotowując się do rozmowy o pracę, zadbajmy także o wewnętrzne nastawienie. Mimo tego, iż sytuacja jest stresująca, spróbujmy zachować opanowanie i pogodę ducha. To na pewno zadziała na naszą korzyść.