Co powinieneś załatwić przed wyjazdem za granicę?

1009

Bez względu na to, czy wybierasz się na letni urlop, czy zimowe ferie (np. wyjazdy narciarskie), zawsze musisz pamiętać o kilku niezbędnych formalnościach, które powinny poprzedzać każdą Twoją podróż.

Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik, a Ty oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu na wakacjach czy feriach.

Najważniejsze dokumenty

Zacznij od sprawdzenia dowodu bądź paszportu, przede wszystkim pod kątem ich ważności. Warto sprawdzić też, jakiej konkretnie ważności takich dokumentów wymaga kraj, do którego planujesz swoją podróż. W ten sposób unikniesz niechcianych trudności i komplikacji podczas podróży.

Karty płatnicze i kredytowe

Kolejną rzeczą, którą powinieneś przygotować, są karty płatnicze lub/i kredytowe. Jeżeli nie dysponujesz kartą kredytową, zastanów się nad jej założeniem, bo taka często przydaje się zwłaszcza w nagłych przypadkach. Pamiętaj jednak, by mieć też przy sobie odpowiednią ilość gotówki – płatność kartą za granicą na ogół wiąże się z dodatkowymi opłatami bankowymi.

Ubezpieczenie zdrowotne

Niezwykle ważną kwestią jest oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo w czasie trwania wyjazdu, dlatego na pewno warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę taką bez problemu otrzymasz w jednym z oddziałów NFZ (najlepiej udać się tam z wydrukowanym i wypełnionym wnioskiem, który można pobrać bezpośrednio ze strony NFZ). Oprócz tego, dobrze jest wykupić również ubezpieczenie podróżne. Ciężko bez takiego ubezpieczenia wyobrazić sobie szczególnie wyjazdy narciarskie – podczas takich wyjazdów bardzo łatwo o kontuzję czy wypadek.

Bilety i rezerwacje

Pamiętaj o potwierdzeniu rezerwacji noclegowej oraz odpowiednio wczesnym zakupie biletów, w zależności od rodzaju wybranego środka transportu. Jeśli podróżujesz samolotem, nie zapomnij o odprawie online, którą wykonać możesz najwcześniej 7 dni przed wylotem. Pamiętaj też, by wydrukować bilet i mieć go przy sobie na lotnisku. W niektórych przypadkach możesz także skorzystać z aplikacji mobilnych, umożliwiających pobranie karty pokładowej. Nie zapomnij też o zaplanowaniu dojazdu z lotniska do hotelu.

Przydatne aplikacje

Istnieje co najmniej kilka przydatnych w podróży aplikacji, które dotyczą samego jej planowania, noclegów, map i dojazdów czy wydarzeń oraz dostępnych na miejscu atrakcji. Aplikacje te przydatne będą szczególnie wtedy, kiedy zdecydujesz się na samodzielny wyjazd. Jeśli natomiast wybrałeś wyjazd zorganizowany, możesz oczekiwać, że niemal wszystko to zostanie zrobione za Ciebie. Bez względu na to, czy decydujesz się na wakacyjny urlop, czy ferie zimowe, takie jak choćby wyjazdy narciarskie z http://naferie.pl/ .