Mieszkanie – kupić czy wynająć?

998

Wynajem, a może kupno własnego mieszkania w kredycie? Oto dylemat, przed którym staje wielu młodych ludzi. Z jednej strony pojawia się chęć posiadania upragnionego, własnego M, z drugiej zaś – wizja spłacania kredytu przez 30 czy 40 lat, zdecydowanie zniechęca do wyboru takiego rozwiązania. Zatem, co zrobić, by było to dla nas dobre i jednocześnie opłacalne? Kupić czy wynająć?

,,Mobilny” wynajem bez większych zobowiązań

Wynajem może być wygodny szczególnie dla osób młodych, których życie w wielu aspektach nie zostało jeszcze dokładnie określone czy uporządkowane. Takie osoby często skłonne są do zmiany pracy bądź po prostu z różnych względów zmieniają miejsce zamieszkania. W takim wypadku, wynajem jest dość korzystną opcją – nie zobowiązuje do stałego zamieszkiwania lokum, umożliwia jego zmianę w dowolnej chwili (z zachowaniem okresu wypowiedzenia).

Z pewnością ogromną zaletą mieszkania na wynajem jest także brak kosztów kredytowych i transakcyjnych. Jedyna opłata, jaką ponosimy, to miesięczny koszt wynajmu, który uzależniony jest na ogół od wielkości nieruchomości, jej położenia oraz standardu mieszkania.

Nie jest jednak powiedziane, że wynajem musi być prosty i bezproblemowy. Bywa, że naraża wynajmującego na różnego rodzaju kłopoty i trudności. Może dojść na przykład do konfliktu wynajmującego z właścicielem (szczególnie jeśli chodzi o tych problematycznych).

Istnieje również ryzyko podniesienia opłaty czynszowej. W przypadku wynajmu, na ogół nie będziemy też mieli możliwości zbytniego ingerowania w wygląd lokalu. Wszelkie zmiany będziemy zaś musieli konsultować z właścicielem. Sam właściciel może natomiast zadecydować o przeprowadzeniu remontu, jednak powinien nas o tym uprzedzić.

Własne M, czyli kupić i być na swoim

Kupno własnego mieszkania to również obiecująca pod kilkoma względami opcja. Po pierwsze, zamiast dokonywać comiesięcznych opłat za cudze mieszkanie, spłacamy swoje własne. Po drugie, możemy zaaranżować i urządzić je dokładnie tak jak chcemy (z zaplanowaniem jego rozkładu włącznie). Po trzecie – możemy potraktować je jako inwestycję, decydując się na zakup pod wynajem bądź późniejszą sprzedaż.

Zakup mieszkania to decyzja trudna i bardzo odpowiedzialna. Wyzwaniem jest już samo uzyskanie kredytu. Kolejnym – jego spłata, która może potrwać 30, a nawet 40 lat (w zależności od wysokości zadłużenia). Dlatego zakup mieszkania może okazać się opcją atrakcyjną szczególnie dla inwestorów – na własny użytek powinni kupować je wyłącznie ci, których faktycznie na to stać. Decydując się na kupno mieszkania, warto wybierać zaufanych, sprawdzonych deweloperów, takich jak http://apm-development.com.pl/. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie ryzyka finansowego oraz wyeliminowanie wielu innych trudności.