Poznaj 3 najważniejsze fakty o ochronie rzepaku!

746

Rzepak jest bardzo wymagającą rośliną uprawną, a jego dobre plony w dużej mierze zależą od prawidłowo przeprowadzonej agrotechniki. Już w początkowych etapach wzrostu konkurencja ze strony chwastów może prowadzić do ograniczenia jego potencjału plonotwórczego. Z tego powodu tuż po siewie warto sięgnąć po dobry środek ochrony roślin, który skutecznie zwalczy niepożądaną konkurencję i pomoże lepszym przezimowaniu rzepaku oraz w uzyskaniu wysokich plonów.

Fakt pierwszy – Jesień to trudny okres dla rzepaku ozimego
W okresie jesiennym konkurencja ze strony chwastów jedno- i dwuliściennych jest szczególnie groźna dla rzepaku. W tym czasie kształtuje się potencjał plonotwórczy tej rośliny. Już średnie jego zachwaszczenie obniża wartość plonu o co najmniej 15%. Rzepak siany niezbyt gęsto i wolniej wschodzący sam nie ma szans na zwycięstwo w zawodach o wodę, światło i składniki pokarmowe. Starając się przegonić konkurencję wzrasta nadmiernie. Znacznie wydłuża szyjkę korzeniową oraz pędy, a stożek wzrostu wznosi ponad powierzchnię gleby. Rośliny o takim nieuregulowanym pokroju mają znacznie mniejszą szansę na prawidłowe przezimowanie, zwłaszcza przy tak trudnych jak dotychczas polskich zimach.
Fakt druki – Chwasty są dla rzepaku trudną konkurencją
Na stanowiskach, gdzie przedplonem rzepaku były zboża musimy spodziewać się ich samosiewów. Innymi niepożądanymi roślinami jednoliściennymi, które możemy spotkać w rzepaku są perz właściwy oraz miotła zbożowa. Popularnymi chwastami dwuliściennymi są m.in. bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, jasnota purpurowa, komosa biała, mak polny, maruna bezwonna, mlecz zwyczajny, ostróżeczka polna, przetacznik perski, rumianek pospolity, rumian polny, stulicha psia, przytulia czepna, tasznik pospolity oraz tobołki polne.
Fakt 3 – Preparaty należy stosować we wczesnej fazie rozwojowej
Jako, że rzepak narażony jest na silną konkurencję o składniki odżywcze ze strony tak dużej grupy chwastów oraz jego potencjał plonotwórczy budowany jest już na starcie warto jest sięgnąć po preparaty chroniące plantację od samego początku. Dobrym rozwiązaniem są środki ochrony roślin >>, które można stosować bezpośrednio po siewie. Zwalczają one chwasty już w okresie ich kiełkowania. Pozwala to na staranne przygotowanie gleby jeszcze przed pojawieniem się młodych roślin rzepaku.