Funkcjonalność kont bankowych – czyli jak łatwiej zarządzać oszczędnościami

882

Konta osobiste to podstawowy produkt bankowy, który posiada większość z nas. Bez rachunku bankowego ciężko byłoby poruszać się w dzisiejszym świecie. Konto w banku to narzędzie, za pomocą którego możemy zarządzać naszymi środkami pieniężnymi i przeprowadzać najróżniejsze transakcji.

Rachunek osobisty w banku posiadają niemal wszyscy. W tym artykule przyjrzymy się jakie funkcjonalności posiada konto bankowe. Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek w banku oraz jak wybrać najlepsze oferty.

Rachunek osobisty pozwala przede wszystkim na dokonywanie transakcji finansowych. Na konto w banku z reguły otrzymujemy wynagrodzenie za pracę. Za pomocą rachunku bankowego płacimy rachunki i robimy przelewy na inne konta. To podstawowe funkcje kont bankowych – możliwość przetrzymywania wirtualnego pieniądza oraz przeprowadzanie przelewów.

Konto w banku może służyć także do płatności bezgotówkowych. Do rachunku dodawana jest karta debetowa, która umożliwia płatności w punktach usługowo-handlowych oraz wypłaty gotówki z bankomatów. Do konta osobistego oferowana może być także karata kredytowa, zwłaszcza jeśli zapewniamy stałe wpływy na rachunek.

Rachunek bankowy pozwala również na ustalenie zleceń stałych oraz poleceń zapłaty. Jest to wygodna forma przeprowadzania przelewów, które musimy wykonywać ze stałą częstotliwością – np. opłacając rachunek za telefon.

W ramach konta bankowego możemy otrzymać linię kredytową czyli tzw. debet. Dzięki temu, gdy na naszym koncie brakuje środków, możemy wykorzystać kredyt jaki udostępnia nam bank. Jest to wygodna forma pozyskania środków pieniężnych, bez konieczności składania wniosku o kredyt.

Konto bankowe może posiadać oprocentowanie. Przeważnie rachunki osobiste nie posiadają oprocentowania, choć na rynku można znaleźć wyjątki. Prędzej konta oszczędnościowe gwarantują otrzymywanie odsetek od zdeponowanych oszczędności. Jednak w tym przypadku, płynność środków na takim koncie jest ograniczona (banki pobierają dodatkowe opłaty za większą ilość przelewów).

Posiadanie konta bankowego wiąże się także z ponoszeniem pewnych opłat. Do niedawna większość banków oferowała darmowe rachunki bankowego. Wszystko dzięki wyższym stopom procentowych, które pozwalały bankom zarabiać na marży odsetkowej. W tej chwili widać, że niską marżę odsetkową banki odbijają sobie w postaci dodatkowych opłat. Oferty kont bankowych przewidują opłaty za: wypłaty z obcych bankomatów, korzystanie z karty debetowej, potwierdzenie transakcji za pomocą kodów, czy też inne płatności, które obowiązują od dokonywanych przelewów. Opłat można uniknąć aktywnie korzystając z rachunków np. przeprowadzając transakcje bezgotówkowe kartą na odpowiednią kwotę.

Przegląd ofert kont bankowych znajdziesz na oszczednoscionline.pl/konta-osobiste