Nie zapominaj o piciu wody zimą. Dlaczego to ważne?

679

Wszyscy wiemy, że picie wody to podstawa każdej zdrowej diety. Nie wszyscy pamiętamy jednak, że picie wody zimą jest równie ważne jak latem.

Latem nietrudno trzymać się zasad związanych z regularnym piciem wody. Upał sprzyja chęci wypicia szklanki zimnego napoju, organizm zatem nawadnia się bez kłopotu. Trudniej utrzymać dobre zwyczaje zimą, gdy marzymy raczej o gorącej herbacie, parującej kawie z syropem czy wieczornym grzanym winie. Nie można jednak zapominać, że choć we wszystkich tych napojach woda zdecydowanie się znajduje, trzeba pić również czystą wodę mineralną.

Co więcej, nie trzeba przecież decydować się wyłącznie na picie zimnej wody. Podczas wdrażania nowych zasad dietetycznych i zdrowotnych, jak właśnie regularne picie wody, często zapominamy, że ciepła lub gorąca woda ma takie samo dobroczynne działanie, jak woda chłodna. W ramach rozgrzewania się można wypić szklankę czystej gorącej wody lub wzbogacić ją sokiem z pomarańczy czy cytryny – dodając nieco witamin. Bardzo prostym rozwiązaniem dla osób, które z dużą chęcią piją wodę w różnych temperaturach są na przykład dystrybutory do wody z dwoma oddzielnymi kranami – z wodą gorącą lub zimną. Zwłaszcza dla amatorów ciepłego płynu będzie to rozwiązanie idealne – nie trzeba czekać przed czajnikiem i tracić czasu. Często konieczność podjęcia jakiegoś wysiłku wpływa na pominięcie kolejnej szklanki wody, a trzeba zawsze pamiętać, że regularność jest bardzo istotna.

Dlaczego woda jest ważna zimą?

Dobrze nawodniony organizm funkcjonuje lepiej i sprawniej. Wątroba, nerki i jelita doskonale radzą sobie dzięki niej z oczyszczaniem organizmu, a metabolizm zdecydowanie przyspiesza. Jest to szczególnie ważne w zimie, z kilku różnych powodów.

Szybki metabolizm jest związany z odpowiednią temperaturą ciała, a to właśnie woda pomaga ją regulować i utrzymywać na odpowiednim poziomie. Dobrze nawodnione ciało doskonale radzi sobie ze zmianami temperatur – będzie równie dobrze funkcjonować w nagrzanym pomieszczeniu co na doskwierającym mrozie.

Dzięki odpowiedniej ilości wody organizm gotowy jest na szybkie pozbywanie się szkodliwych substancji oraz toksyn, co wyjątkowo skutecznie pomaga walczyć z infekcjami charakterystycznymi dla tej zdradliwej pory roku. Gdy choroba jednak nas dotknie, na pewno szybciej uporamy się z jej dotkliwymi objawami, jeśli zapewnimy sobie odpowiednią ilość wody. Kto z nas nie pamięta wyjątkowo nieprzyjemnych odczuć związanych z wysychaniem ust i błony śluzowej w ustach i nosie podczas ataków kaszlu i kataru? Woda jest najlepszym lekarstwem na tę dolegliwość, dobrze nawilżone komórki znacznie lepiej zniosą chwilowe niedogodności, a katar i kaszel przestaną być tak uciążliwe.

Zimą trudniej trzymać się także zdrowej diety, zwłaszcza gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Mamy wtedy naturalną tendencję do spożywania tłustszych i bardziej bogatych w węglowodany pokarmów, jadamy także chętniej i częściej. Stąd zazwyczaj biorą się dodatkowe kilogramy, których rozpaczliwie staramy się pozbyć na wiosnę. Picie wody pozwoli nie tylko oszukać głód, ale i pomoże rozkręcić metabolizm, utrzymać na dłużej uczucie sytości, a w przypadku małych kulinarnych grzeszków, szybciej oczyści organizm.

Skóra także będzie nam wdzięczna za pomoc – zazwyczaj podczas mrozów stosujemy raczej tłuste niż nawilżające kremy i balsamy, skóra potrzebuje zatem nawilżenia. Zwłaszcza dlatego, że mróz potrafi wysuszyć i zniszczyć ją jeszcze bardziej niż gorące letnie słońce. Trzeba zatem nawilżać skórę od środka, a to nie oznacza niczego innego, jak wypijania odpowiedniej ilości wody dziennie.

Jaką wodę najlepiej kupować?

Jak już wspomnieliśmy, dobrym rozwiązaniem jest woda w dystrybutorach, którą można zamówić do biura. Można także zdecydować się na domowy dystrybutor wody.  Popularne automaty do wody mają tę zaletę, że zawierają wodę niskozmineralizowaną – taką, jaką zalecają do picie lekarze i dietetycy. Biorąc pod uwagę ilość spożywanej codziennie wody – przynajmniej według zaleceń specjalistów – kupowanie wody w butelkach staje się raczej nieopłacalne. Lepiej zdecydować się na klasyczny i popularny baniak z wodą.

Dystrybutor do wody może występować w różnych konfiguracjach i postaciach, które pozwolą na dostosowanie zamówienia do naszych potrzeb. Dystrybutorzy wody proponują wiele sensownych i dostępnych cenowo dla każdego opcji – https://getfresh.pl/oferta/zestaw-woda-dystrybutor – z których można wybierać. W zależności od liczby pracowników w biurze czy wielkości rodziny można dobrać właściwy rozmiar dystrybutora wody i częstotliwość dostawy do biura lub domu.

Zapewnienie sobie i rodzinie oraz współpracownikom stałego dostępu do zdrowej wody o wysokiej jakości bardzo pozytywnie wpłynie i na efektywność w pracy – w końcu mniej chorób to mniej zwolnień – i na jakość życia w rodzinie, nie ma co marnować słonecznych zimowych weekendów na walkę z grypą i przeziębieniem. Trzeba zawsze pamiętać, że woda to najlepsze paliwo dla naszego organizmu, a w zimie jest mu ono szczególnie potrzebne. Nie dajmy się zatem zwariować śniegom i mrozom – właściwe dbanie o siebie na pewno zaprocentuje.